Dukla Praha udělala velký krok k záchraně, Liberci unikají evropské poháry

MFK Karviná – Dukla Praha 1:3 (0:1)

Diváci čekali na první šanci až do 26. minuty. Domácí Panák hlavičkoval do tyčky. Dukla se předvedla Podaného křížnou střelou, která šla těsně vedle.
Pak už přišel první gól Dukly. Holíkovu střelu brankář Le Giang vyrazil jen před sebe a pro volného Djuranoviče už nebyl problém míč dopravit do sítě. Další zajímavou situaci už diváci do konce poločasu neviděli.
Zato hned začátek druhé půle přinesl změnu ve skóre. Obrana Dukly zaváhala a Kalabiška tvrdou ranou vyrovnal. Nerozhodný stav však dlouho nevydržel. Hned za dvě minuty vrátil Dukle vedení Holík, když se přesně trefil k tyči.
Za dalších jedenáct minut začalo být pro domácí zle. Miloševič prostřelil Le Gianga a bylo to už 3:1. Karvinský brankář pak ještě zneškodnil další vyloženou šanci hostí, jenže jeho spoluhráči byli v útoku bezradní, takže ke zvratu utkání už nedošlo.
Pro Karvinou tato porážka znamená, že klesla na sestupovou patnáctou pozici. Naopak Dukla si touto výhrou hodně pomohla, už se nemusí bezprostředně bát pádu z první ligy.

Domácí trenér Josef Mucha:První poločas jsme Duklu dobývali, kdežto oni hráli ze zabezpečené obrany. Měli jsme velkou šanci po hlavičce Panáka a za chvíli nás po chybě v rozehrávce bohužel soupeř potrestal. Vzpruha přišla hned po přestávce, kdy se nám podařilo vyrovnat. Myslel jsem si, že budeme trpělivější, ale za dvě minuty jsme inkasovali druhý gól. Potom jsme hru až moc otevřeli, dostali třetí gól a bylo to. Pak už v naší hře byla jen křeč. Je to pro nás velká rána, jsme ve velmi složité situaci, navíc v posledních kolech hrajeme dvakrát venku.“

Hostující trenér Jaroslav Hynek:Jsme šťastní, výhra v Karviné pro nás znamená téměř jistou záchranu. Pomohl nám úvodní gól, uklidnili jsme se. Jenže výhoda byla hned po přestávce pryč, protože domácí srovnali. Klíčem k úspěchu byl rychlý gól na 2:1 a držel nás také gólman Rada.“

Branky: 48. Kalabiška – 30. Djuranovič, 50. Holík, 61. Miloševič. Rozhodčí: Julínek – Pelikán, M. Podaný. ŽK: Kalabiška, Letič – Holík, Ostojič, Holenda. Diváci: 3117.
Karviná: Le Giang – Štěrba, Dreksa, Hošek, Eismann – Panák, Janečka (77. Voltr) – Lingr (46. Letič), Budínský, Kalabiška – Ramírez (61. Šisler). Trenér: Mucha.
Dukla: Rada – Miloševič, Ostojič, Jiránek, J. Podaný – Hanousek, Holík (90. Douděra), Bilovský – Brandner, Djuranovič (61. Holenda), Néstor (72. Kušnír). Trenér: Hynek.

Slovan Liberec – Vysočina Jihlava 1:3 (1:0)

Severočeši byli od začátku aktivnější, ale přitom do žádné vyložené gólové šance se nemohli dostat, to samé platilo i pro soupeře z Jihlavy. Až dvě minuty před koncem se trefil nejlepší střelec Liberce Pulkrab (je to už jeho devátá trefa této sezony) a domácí se tak mohli radovat z vedení.
Jihlavské hráče ten gól nakopl (anebo je trenér v kabině o poločase seřval) a začali na hřišti dominovat. Gólově se to projevilo v 58. minutě, když se po centru hlavou trefil pod břevno Dvořák.
Liberec se naopak ve druhém poločase trápil, což bylo umocněno další inkasovanou brankou. |Dvořák se dobře zorientoval v pokutovém území a odražený míč poslal do sítě. Liberečtí hráči byli po tomto gólu ještě více opaření a za chvíli inkasovali potřetí.

Liberec prohrou ztratil kontakt s týmy (Sparta, Jablonec), které bojují o evropské poháry. Pro JIhlavu jsou to naopak důležité tři body do boje o záchranu.

David Holoubek (trenér FC Slovan Liberec): „Byly to dva rozdílné poločasy. V tom prvním za mě slušný, dali jsme gól, dostávali se do šancí, měli jsme zápas pod kontrolou… Poté ve druhém nastal nějaký kolaps našich nejzkušenějších hráčů, a to z té lavičky nejde úplně změnit. Hráči si musí takovéhle vedení pohlídat, je to škoda, protože jsme dneska měli zvítězit. Dostat doma tři góly není dobré. Bylo tam mnoho nevynucených chyb, soupeř byl nebezpečný a trestal nás.“

Martin Svědík (trenér FC Vysočina Jihlava):V kvalitě naší hry byl velký rozdíl v obou poločasech. V tom prvním jsme byli trošku ustrašení vepředu a nepřesní v kombinační části, chyběla nám náběhová aktivita, abychom se dostávali do šancí. O přestávce jsme si řekli, co musíme změnit. V druhé části jsme se zlepšili, začali jsme získávat více míčů a odehráli jsme výborný poločas. Měli jsme několik šancí a myslím si, že tam mohlo klidně spadnout více gólů. Jsou to pro nás nesmírně důležité 3 body.“

Branky: 44. Pulkrab – 58. a 72. Dvořák, 80. Ikaunieks. Rozhodčí: Houdek – Boček, Koval. ŽK: Potočný, Wiesner, Kerbr – Mara. Diváci: 3902.
Liberec: Hladký – Coufal, Mikula, Karafiát, Kerbr – Wiesner, Folprecht, Breite (79. Bosančič), Pilař (79. Bartl) – Pulkrab, Potočný (66. Oscar). Trenér: Holoubek.
Jihlava: Rakovan – Vaculík, Buchta, Štěpánek, Schumacher – Mara – Fulnek (85. Keresteš), Urblík (79. Ljovin), Dvořák, Zoubele (73. Popovič) – Ikaunieks. Trenér: Svědík.