Drastické záběry: Tornádo na jihu Moravy zabíjelo a ničilo domy, auta, odneslo i kostelní věž

Hodonínskem a Břeclavskem se přehnalo tornádo. Doslova. Poslední podobné bylo v České republice zaznamenáno před čtyřmi lety. Záchranné složky varují: Nevycházejte, nevyjíždějte!

Podle záběrů místních na sociálních sítích bylo zničeno mnoho domů i aut. Na zem dopadaly několikacentimetrové ledové kroupy. Poničily také střechu valtického zámku. Masivně poničeno je minimálně sedm obcí.

Hasiči vyhlásili třetí stupeň ohrožení, byl svolán krizový štáb. Eviduje se přes 330 událostí. Je zřejmé, že si bouřka vyžádala kolem 100 – 150 zranění a pět životů. Na Hodonínsko a Břeclavsko míří 6 dronů Letecké služby PČR a speciální termovize, hasiči ze severu Moravy přijíždí se speciálním vybavením pro hledání v závalech a troskách. Pomoc nabízejí Slováci i Rakušané. Zranění byli rozváženi do okolních nemocnic, vč. Brna a někteří byli převezeni do Vídně. Na místě zasahovali vrtulníky. K dispozici jsou armádní ženisti a další jednotky.

Na jih Moravy se stahují také politici. Mimo premiéra Babiše, který je v Bruselu a podle jeho slov mu počasí neumožňuje návrat.

Na sociálních sítích koluje informace, že z hodonínské zoo utekli tygři. Zoologická zahrada na dotaz ČT uvedla, že tato zpráva není pravdivá.

Michaela Valachová z Českého hydrometeorologického ústavu uvedla pro ČTK: “Z pohledu ČHMÚ nemáme měření, které by potvrdilo, že to bylo tornádo. Ale z těch všech fotek od lidí a podobně očividně tornádo to je. Zároveň můžu potvrdit, že meteorologické podmínky pro to byly vhodné.“ Meteorolog ČT Michal Žák uvedl, že šlo o tornádo 3., nebo 4. stupně. Podle škod spíše silnější stupeň. V Evropě to rozhodně není obvyklé.

V Hruškách na Břeclavsku vítr vzal fasádu a střechy školy. Vyvrácené jsou stoleté lípy i smrky. O střechu přišel místní kostel, zřítila se i kostelní věž. Její zbytky leží 25 metrů od budovy. Půl obce podle místních vypadá jako po bombardování.

https://youtu.be/O2sQdnZhIGI

Diskuze

Scroll to Top
Tvorba webových stránek: Webklient