Dlouhé čekání na medaili neustává. Mladící zázrak nepředvedli

Ve čtvrtfinálovém souboji na MS do 20 let mezi Švédském a Českem byli Seveřani favoritem a tuto úlohu splnili dosyta. Nejenom že našim mladíkům nastříleli pět branek, jim se povedlo i udržet čisté konto.

Švédsko – Česko 5:0 (2:0, 1:0, 2:0)

Český tým se tak se šampionátem, který se koná v Ostravě a Třinci, loučí. Na kontě má výhru nad Ruskem a remízu se Spojenými státy Americkými, ale také prohru s Německem a debakl s Kanadou. Čeští fanoušci doufali, že domácí prostředí utne dlouhou sérii běz medaile, což se nakonec ale nestalo a bronz zpřed 16 lety ještě více pokryl prach…

Češi se proti Švédům dlouho drželi, herně i v počtu šancí. Poté však ve 14. minutě Seveřané udeřili při přesilovce 5 na 3. Češi měli o chvíli později též v početní převaze možnost snížit, ale naopak inkasovali, když švédský útočník vystihl zaváhání gólmana Dostála…
A když české mužstvo inkasovalo první minutu po návratu na kluziště, česká hokejová veřejnost tušila, že dnes k zázraku nedojde.
Švédové pak ještě přidali další dvě branky.

„Čelili jsme velké kvalitě týmu Švédska. V první třetině to bylo z naší strany hodně nervózní. Po zbytečných vyloučeních jsme se bránili docela dobře, ale inkasovali jsme. Zlomový okamžik byl druhý gól v naší přesilovce, když Lukáš Dostál ztratil kotouč a lacino jsme inkasovali. Druhou třetinou jsme odehráli nejlíp ze všech, vytvořili jsme si nějaké příležitosti, mohli jsme si pomoct brankou. Jenže v průběhu utkání si švédský tým kontroval vedení. My jsme se přes snahu nedokázali prosadit v útočném pásmu a vytvořit si další šance. Takový výsledek je zklamání,“ uvedl po zápase český kouč Václav Varaďa.

„Určitě bych v prvé řadě chtěl poděkovat fanouškům, kteří byli úžasní a vytvořili nám tady neuvěřitelnou atmosféru. To je něco, co si odnesu. Ale pocit z toho, že jsme to nezvládli, bude určitě převládat. Bude mě to mrzet. Hledám jen těžko slova, protože jsme měli v týmu obrovský charakter,“ podotkl český gólmana Lukáš Dostál, který se i vrátil k nešťastné situaci, kdy mu soupeř sebral puk, z čehož padl druhý gól. „Stává se to i gólmanům v NHL. Samozřejmě mě to mrzí. Nechci říct, že to úplně zlomový, ale určitě důležitý gól pro Švédy. Nechci se tady obhajovat, bohužel jsem trochu zamrzl a viděl jsem v podstatě tři Švédy, kteří se na mě valili a zavřeli mi mantinely. Trochu jsem se zasekl a byl už jeden Švéd u mě. Chtěl jsem to jen odhodit a bohužel jsem mu puk nahrál. Videí na internetu je hodně, jak to někteří gólmani udělali. Snažil jsem se dál chytat. Prostě furt zůstat v zápase a myslím, že se mi to, i když jsem dostal pět gólů, tak nějak trochu podařilo. Po celý zápas jsem se cítil dobře.

Branky a nahrávky: 14. Höglander (Fagemo, Sandin), 16. H. Gustafsson, 21. Höglander (Sandin, Fagemo), 45. Söderström z trestného střílení, 51. D. Gustafsson (Höglander, Lundkvist). Rozhodčí: Lawrence (Kan.), Morozov – Šalagin (oba Rus.), Huseby (Kan.). Vyloučení: 1:5, navíc Klikorka 5 min. a do konce utkání. Využití: 2:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 8693 (vyprodáno).

Švédsko: Alnefelt – Söderström, Sandin, Lundkvist, Ginning, Broberg, Björnfot, Norlinder – Fagemo, D. Gustafsson, Höglander – Berggren, Bäck, Pasic – Holtz, Henriksson, Raymond – Öberg, H. Gustafsson, Nässén – Eriksson. Trenér: Montén.

Česko: Dostál – Zábranský, Klikorka, Kubíček, Kučeřík, Haš, Dajčar – Teplý, Šír, Myšák – Pytlík, Střondala, Plášek – Raška, Čajka, Blümel – Pekař, Pavel, Šik. Trenér: Varaďa.