Děti dostanou do zubů místo amalgánu cement

(Aktualizováno před )

Od 1. července budou děti do patnácti let, těhotné a kojící ženy dostávat v zubních ordinacích místo klasických amalgánových plomb bílé. Jsou vyrobeny z tzv. skloionomerního cementu.

Bílé plomby vypadají lépe esteticky, ale podle některých zubařů ne úplně dokonale drží a budou se možná muset častěji opravovat. U amalgánových plomb byla nevýhoda nejenom v barvě, ale i v tom, že se musel zub více preprarovat, aby tam více držely.

Amalgány byly také nevhodné v tom, že se připravovaly i např. ze rtuti, která škodí nejenom lidskému zdraví, ale i životnímu prostředí. Ale zase na druhou stranu byly schopny se bránit bakteriím.

Může se však stát, že v určitých případech se bude muset u dětí i těhotných žen použít amalgán, pokud to lékař uzná z různých specifických důvodů za vhodnější.

Podle statistik udělají v České republice zubaři kolem pěti milionů zubních výplní. Ze zdravotního pojištění jde na tyto zákroky asi 1,5 miliardy korun, z toho polovina peněz šla na amalgánové plomby.

Úplný zákaz používání amalgánu by měl podle prezidenta České stomatologické komory Romana Šmuclera nastat až tak v roce 2030.

od ledna by mělo dojít k další změně ohledně plomb. Zubaři už nebude smět míchat plomby přímo v ordinaci.

Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz