Den uniformovaných sborů ozdobí replika letounu Spitfire

(Aktualizováno před )

Replika legendárního letounu Spitfire britského královského letectva (RAF), který se proslavil v bitvě o Británii za druhé světové války, ozdobí letošní Den uniformovaných sborů. Z mnoha koutů země přijedou 6. října fandové vojenské a policejní historie, kteří předvedou svou techniku, výzbroj i ukázky zásahů. „Letos si připomínáme 100 let od vzniku samostatného státu. Akcí tak oceníme odvahu našich vojáků, kteří se o stát zasloužili, ať už to byli ve válkách legionáři, letci RAF či naši nedávno padlí vojáci na misi v Afghánistánu,“ řekl starosta Jaroslav Němec.

Vojenská tradice v Kroměříži sahá až do dob Marie Terezie a armáda patří k pilířům akce. „Návštěvníci si letos budou moci prohlédnout vojenské dobové tábory z první i druhé světové války, a to včetně ležení letců RAF. K vidění budou desítky kusů historické vojenské i policejní techniky,“ popsala Jitka Hozová z radničního odboru kultury a cestovního ruchu. Připraveny jsou i akční ukázky včetně leteckého souboje modelů, divadelní vystoupení souboru SPG z Brna a také program pro děti.

Záštitu nad letošním ročníkem Dne uniformovaných sborů, který se koná s podtitulem 1918 – 2018: Osudové století, převzalo ministerstvo obrany. Akce se uskuteční na kroměřížském letišti v sobotu 6. října, a to od 10:00 do 17:00. Vstup je zdarma. Zájemce na letiště odveze kyvadlová doprava, autobusy budou vyjíždět z Hanáckého náměstí. Dni uniformovaných sborů bude v pátek 5. října předcházet (Nejen) prvorepublikový ples, který se koná v Sokolském domě od 19:00. Den uniformovaných sborů se letos v Kroměříži uskuteční již popáté.

Převzato ODTUD
Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz