Search
Close this search box.

Co by měla splňovat kvalitní kšiltovka?

Baseballové čepice neboli kšiltovka. Nadčasová součást sportovního outfitu, která doposud nebyla překonána. Nosí ji malí i velcí, ženy i muži, sportovci i nesportovci. Odkud se vzala vám trochu napoví název. Pojďme si o těchto čepicích ale povědět více. Víte třeba, jaké existují typy kšiltovek a jak poznat skutečně kvalitní kousek?

Taková kšiltovka, jó to je vynález. Univerzální čepice, která se dá snadno kombinovat, je praktická a taky má kouzelnou moc oživit váš outfit. Pokud si ale zvolíte nepadnoucí model, může se stát módním prohřeškem roku.

Kde se vzala, tu se vzala

Kšiltovka neboli baseballová čepice je s námi už desítky let. Jedná se o čepici se stínítkem neboli kšiltem. Ten slouží jako ochrana proti slunci. A ano, nejspíš už tušíte, že její vznik se pojí právě s baseballem. Podle dostupných zdrojů se psal rok 1860, když newyorský tým Brooklyn Excelsiors přišel s touhle novou inovací v podobě pokrývky hlavy s tvrdým kšiltem vepředu. Čepice se ve sportovním prostředí ujala rychle a brzy poté si jednotlivé baseballové týmy nechávaly vyrábět čepice se svým logem a v týmových barvách. Na přelomu 19. a 20. století už byly kšiltovky důležitou součástí všech týmových družstev. Uvnitř stadionů ale tato pokrývka hlavy ještě pár desítek let zůstala. První kšiltovky i mimo sportovní týmy se začaly nosit až od 70. let 20. století. Od 80. let se také staly součástí rapperské a hip hopperské subkultury. 

V čase se proměnila i vizáž kšiltovek. Loga jednotlivých týmů zmizely, začaly se objevovat ve vícero provedeních, střizích i módních barvách. Také se kromě tradičních pánských kšiltovek začaly vyrábět i modely pro dámy.

Jak nosit kšiltovku? 

Obecným pravidlem je, že je třeba si najít takovou, která vám bude na hlavě dobře sedět. Zda vám kšiltovka sedí, poznáte tak, že vám sedí dobře za ušima a kšilt máte přesně uprostřed čela. Zároveň by mezi hlavou a spodní stranou kšiltovky měl zůstat menší prostor, aby vaše pokožka mohla volně dýchat. Neměla by vám být ani příliš těsná, ani příliš volná, aby vám při pohybu či větru nespadla. Kšilt by vám také neměl bránit ve výhledu.

Při výběru se zaměřte i na materiál. Pokud se hodně potíte a čeká vás horká letní sezóna, pak volte prodyšný materiál, jako je třeba bavlna. Pro chladnější období volte zase spíše teplejší materiály, jako je semiš nebo vlna. 

Jaké existují druhy kšiltovek? 

Pojďme si představit ty největší ikony mezi kšiltovkami. Existuje několik základních střihů, které se vepsaly do historie jako ty vůbec nejoblíbenější. 

  • Strapback – Klasická kšiltovka s ohnutým kšiltem a zadním zapínáním. Říká se jí také baseballka. 
  • 5 panel – Tahle čepice je ušitá z pěti částí látky. Má rovný kšilt a oproti jiným druhům není vyztužená.
  • Dad cap – Kšiltovka s rovnějším kšiltem s volnějším střihem je navržená tak, abyste skoro necítili, že ji máte na hlavě. 
  • Snapback – Širší čepice s rovným kšiltem se ujala především v komunitě hip hopperů a skejťáků.
  • Trucker – Kšiltovka vhodná zejména na léto. V zadní části má totiž síťku, díky které je čepice o dost prodyšnější. A taky ji nejčastěji nosí řidiči kamionů.

K čemu nosit kšiltovku? 

Ačkoliv původně byla navržena jako součást sportovního oblečení, dnes už si ji můžete vzít prakticky s čímkoliv. Pořád ale platí, že se hodí spíše pro ležérní a neformální styl oblečení.

Skvěle vypadá k džínům spolu se sportovním tričkem a bundou. Hodí se ale i ke košilím, roztrhaným kalhotám i džínovým kraťasům.

Je skvělé, že kšiltovky mohou nosit muži stejně jako ženy. Dámské kšiltovky mohou doplnit váš outfit, ale pomohou vám také skrýt rozčepýřené kadeře. Jsou ideální také pro různé druhy sportů, pokud nechcete, aby vám vlasy padaly do očí. A nesmíme opomenout ani hlavní účel, pro který byla vlastně vyrobena: Poskytnou spolehlivou ochranu proti sluníčku. 

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Tvorba webových stránek: Webklient