Po šesti letech Vrchní soud Nečesaného očistil

27.03.2019

Foto: Ilustrační / DomácíNoviny.cz
Šest let trvalo, než Vrchní soud v Praze definitivně očistil Lukáše Nečesaného, který byl podezřelý z vraždy kadeřnice v Hořicích.

Během těchto let vynesly soudy pět rozsudků. Po prvním soudním rozhodnutí skončil Nečesaný ve vězení, poté byl propuštěn, ale zanedlouho ho soud poslal znovu za mříže. Celkově strávil ve vězení dva roky. Na svobodu se mladík vždy dostal díky zásahu Nejvyššího soudu.

Po jeho propuštění či následných osvobozujících rozsudcích se vždy státní zástupce odvolal. To už ale Nečesaný nebyl poslán zpět do vězení a soudní martyrium už prožíval na svobodě.

Nyní už je rozhodnutí definitivní. "Za současné procesní situace nelze vinu prokázat. (...) Nemůžeme nutit soud prvního stupně k tomu, jakým způsobem má hodnotit důkazy. Navíc už jsme to jednou udělali a nalézací soud na naše výtky v podstatě nereagoval," podotkl předseda odvolacího senátu Jiří Lněnička.

Advokát Nečesaného Oldřich Chudoba na otázku, zda bude jeho klient žádat o odškodnění od státu za dobu strávenou ve vězení uvedl: "To vůbec není na pořadu dne, řešili jsme úplně jiné otázky."

Podle obžaloby někdejší dvacetiletý student gymnázia Nečesaný v únoru 2013 v Hořicích na Jičínsku několikrát udeřil kadeřnici v její provozovně polenem do hlavy a sebral jí přes 10.000 korun. Žena útok přežila. Kadeřnice nejdříve nedokázala Nečesaného při vyšetřování určit jako pachatele, až později jej označila za útočníka. Podle soudních znalců trpěla po útoku výpadky paměti.
Autor: Alex Neugebauer / DomácíNoviny.cz