Na Letné se sešlo více jak 200 tisíc Babišových odpůrců

23.06.2019

Foto: Ilustrační / DomácíNoviny.cz
Tak tohle Praha dlouho nazažila. Ani při odborářských protestech v roce 2012, kdy se na Václavském náměstí sešlo 120 tisíc lidí. Dnes se skoro dvojnásobný počet (a jiná sestava...) lidí sešel na letenské pláni na protest proti premiéru Andreji Babišovi a ministryni Marii Benešové.

Demonstranti přijížděli ze všech koutů republiky. Akce začínala v 16:30. Kolem čtvrté hodiny už začala kolabovat doprava v metru, především ve stanicích Vltavská a Hradčanská. Policie musela později kvůli davům lidí uzavřít pro auta ulici Milady Horákové. Uzavřela i oba mosty, Štefánikův a Čechův, které vedou na Letnou.

Přesto byla v půl páté letenská pláň zaplněná a lidé začali skandovat: „Už jsme tady.”

Po několika předřečnících vystoupil na podium hlavní organizátor demonstrací a předseda spolku Milion Chvilek pro demokracii Mikuláš Minář a začal svůj monolog slovy: „Děkuji, že jste se přišli postavit za demokracii. Věřím, že na tento den do smrti nezapomeneme,” řekl Minář.

Na podium se poté střídají různí řečníci, mezi nimi např. i herci Filip Rajmont, který vyřídil podporu od herců Národního divadla Saši Rašilova, Vladimíra Javorského, Davida Prachaře a Davida Matáska či Martin Myšička, který přednesl projev Petra Pitharta, v kterém zazněla i slova: ”Právo je výš než předseda vlády či prezident.”

Projevy se střídaly s vystoupením zpěváků. Na podium se představili Tomáš Klus, Jaroslav Uhlíř se Zdeňkem Svěrákem či Radek Banga. „Mikuláši, to se vám povedlo, tento tábor lidu,” glosoval následně Svěrák shromáždění.

Původně měl k demonstrantům promluvit i hokejista Jakub Voráček, ale nakonec se omluvil. Nahrál však účastníkům vzkaz.

Demonstrace skončila oficiálně v 19. hodin s tím, že další podobné setkání se uskuteční 16. listopadu, tzn. den před třicátým výročím sametové revoluce.

A reakce Andreje Babiše na dnešní monstrózní demonstraci? "Byl to prý dnes pestrý proud lidí, kteří hovořili o nezávislosti justice, u toho mě posílali rovnou do kriminálu, našeho pana prezidenta (Miloše Zemana) do rakve, a třeba by i znárodňovali soukromé společnosti. Neuvěřitelné. Ale i tohle jsou názory, které můžou v demokracii zaznít, i když normální člověk si o nich tedy může myslet své," podotkl Babiš s dovětkem: "Neodstoupím."
Autor: Alex Neugebauer / DomácíNoviny.cz