Jak šel čas s mobilními telefony

04.11.2018

Foto: Ilustrační / DomácíNoviny.cz
Potkat dnes člověka s přístrojem, se kterým se volalo před 26 lety, měli byste danou osobu za extravagantního hisptera nebo blázna. Vývoj mobilních telefonů prošel dlouhou a trnitou evolucí.

První světlo světa spatřil telefon Motorola DynaTAC 8000X s duší trilobita
Tento stroj vážil "pouhých" 2 kg a měřil 25 cm. Lidově se mu říkalo cihla, stál několik tisíc dolarů a vydržel 30 minut nabitý - ideální společník na cesty!


 Později toho roku i Češi mohli zkusit jaké je to volat  "vzduchem"  a to s Nokii Talkman
I tento přístroj opět nebyl žádný hubeňour - vážil 4,5 kg, napájel se 10 hodin a vydržel opět pouhých 30 hodin. A cena? 60 000 Kč. Píše se rok 1992 a na svět přichází Orbitel 901
Ač by se zdálo, že každým rokem se telefony zmenšují, nebylo tomu tak. Bylo to zapříčiněno digitálními součástkami jako jsou modulátory a digitální převodníky. Tato zařízení také bylo první, které přijalo SMS zprávu a její znění bylo "Merry Christmas". Však průkopníkem dnešních smarthopnů byla Nokia 1011
Tento telefon se už vešel do kapsy, měl dvouřádkový černobílý displej. Doba výdrže baterie byla až 15 hodin.  To už zní lépe že?


 Roku 1994 přišla firma IBM s revoluční novinkou
Byl jím telefon IBM Simon. Firma si dala za úkol udělat s telefonu přístroj. který nebude sloužit pouze ke komunikaci. Telefon jako první měl svou domovskou stránku - menu. Nacházely se zde ikonu jako domů, kalendář, kalkulačka, organizátor nebo dokonce i fax. V Evropě se bohužel nebylo s telefonem možné setkat. Motorola StarTAC 75, i s malým telefon se dá zahrát velké divadlo!
Přišel na svět v roce 1996, žádnou inovaci sebou nepřinesl, ale byl to první vyklápěcí telefon. Byl nejmenším telefonem na trhu a šlo zapnout vibrace při vyzvánění.


 O rok později se narodila Nokia 9000 Communicator
S celkovou kapacitou 8 MB, uživatel ale mohl využít pouhých 2 MB. Přibližně dvakrát tolik váží dnešní fotografie Moniky Štikové. Revoluční novinkou však byla QWERTY vyklápěcí klávesnice a monochromní displej.


 Luxus zvaný Nokia 7110
Jako jediný převáděl internetové protokoly jako jsou HTTP a HTML do svého protokolového zásobníku. Nokia měla rolovací tlačítko, které nahradilo posuvníky ve formě tlačítek. Jeho následník Nokia 8110 se také objevila na filmovém plátně a to v Metrixu. Modelka Nokia 8210
Vrchole designu byl v roce 1999 telefon Nokia 8210. Zařízení bylo ovšem slabý průměr, ale design byl na jedničku.  Proto také celá reklamní kampaň na tento telefon zněla:  "Jestliže rozeznáte rozdíl mezi oblečením a stylem, pak poznáte i rozdíl mezi Nokia 8210 a mobilním telefonem."

  


 

Poté už přišly telefony jako Benefon Esc!, Ericsson T36 (první telefon s Bluetooth 1.0.), Samsung SPH-M100 (zařízení s podporou MP3) nebo Nokia 7650 (první evropský telefon se zabudovaným fotoaparátem) a další.

 

 

Zrodila se hvězda -  Iphone 
Steve Jobs sliboval revoluční rok 2007 ve vývoji telefonů, slib dodržel. Firma Apple se stala prvním firmou, která představila telefon bez hardwarové klávesnice. Telefon bohužel, neuměl nainstalovat aplikace třetích stran, takže zcela nesplňoval specifikaci "smartphonu".
Díky skvělému marketingu firmy, porážel konkurenční Nokii N95, která sice nabízela lepší funkčnost, však u zákazníku propadla na celé čáře. T-Mobile G1 první telefon s Androidem
Mobil si vysloužil významnější prvenství v tom, že jako v prvním v ně byl použit systém Android OS.  Týden od vydání Androidu byl vydán i balíček SDK 1.0 určený jen pro vývojáře. To vedlo k velkému rozšíření aplikacích. Dnes má největší obchod s aplikacemi OS Android všem známý jako Google Play. Obrnění Iphone 4
Telefon byl představen v roce 2010 a nabídl o proti předchůdcům mnoho inovací. Měl z obou stran skleněnou plochu zvanou též jako "Gorilla Glass". Tato technologie měla za úkol chránit telefon před rozbitím a škrábancemi. Bohužel měla i své mouchy - rušila signál při kterém hovor mohl i vypadnout. Iphone 5s - první skenner prstu
Tento model byl úplně první s funkcí otisku prstu. Firma funkci nazvala jako Touch ID.
Po odemknutí tak stačí držet prst na domovském tlačítku a telefon vyhodnotí shodu s otiskem.

  
Oční kontakt se Samsung Galaxy S8

Jedná se o první smartphone s 10nm čipsetem. Je vodě odolný  a nabízí bezdrátové napájení.  Novinkou je především čtečka oční sítnice.  Samsungu Galaxy S8 lze totiž dokoupit speciální dokovací stanici s názvem Samsung DeX, která po připojení telefonu přesměruje obraz na připojený monitor a uživatel pomocí klávesnice a myši může prostřednictvím grafického rozhraní Samsung Experience využívat mobilní telefon jako stolní počítač.

Autor: Alex Neugebauer / DomácíNoviny.cz