Dvanáct let dělal muž ze sebe psychicky retardovaného. Přišel si nezákonně na dva a půl milionů

12.06.2019

Foto: Ilustrační / DomácíNoviny.cz
Dlouhých dvanáct let dokázal Petr Stojka doslova "oblbovat" všechny možné úřady, aby dostal invalidní důchod. Celých 12 let předstíral, že je psychicky nemocný. Přesto v těchto "invalidních" letech si udělal řidičský průkaz...

Celkově si Stojka přišel na dávkách na více než 2,5 milionu korun. Vloni např. bral invalidní důchod přes 9 tisíc korun měsíčně. Též mu byl přiznán příspěvek na péči ve výši 8 tisíc korun měsíčně. "V roce 2012 pak podal žádost o příspěvek na mobilitu, který mu byl na základě doložené zdravotní dokumentace také přiznán a to ve výši 400 korun měsíčně," uvedl mluvčí pražských policistů Jan Daněk.

Stojka byl schopen přesvědčit lékaře, že má IQ 35 a středně těžkou mentální retardaci. Zároveň však kromě úspěšného absolvování autoškoly byl též ve vězení, kde o jeho psychickém zdraví nikdo nepochyboval..

Nyní ale spadla klec a Stojka je obžalován z podvodu. Na vše se přišlo minulý rok. Úřad práce následně podal trestní oznámení.

Dnes Stojka stanul před soudem, ale mnoho toho neřekl. Soudce si nechal předvolat i znalce v oboru psychiatrie, který uvedl, že po nedávných vyšetřeních se prokázalo, že Stojka není psychicky omezený.
Další soudní projednávání bude probíhat v srpnu, kdy budou přizváni lékaři, kteří Stojku vyšetřovali, sociální pracovníci a také matka obžalovaného.
Autor: Alex Neugebauer / DomácíNoviny.cz