Chovatelé ovcí poslali státu účet za řádění medvěda

(Aktualizováno před )

Pro většinu obyvatel České republiky bylo zajímavé sledovat v minulých měsících toulky medvěda po Vsetínsku. Především pro ty, co mají tento okres vzdálen na hony. Pro místní to však ne vždy byla legrace nejvyššího ražení. Patřil sem případný strach, aby náhodou nenapadl děti, ale samozřejmě nejvíce dopálil chovatele hospodářských zvířat, které občas nemilosrdně rozcupoval.
A tito chovatelé už požádali stát, potažmo Zlínský kraj, o proplacení škod, které napáchala tato, pro Česko nezvyklá, divoká šelma.

„Přistupujeme nyní k proplacení prvních škod, v současné době však evidujeme dalších dvacet žádostí o finanční kompenzaci v souhrnné výši 350 tisíc korun. K jejich proplacení by mělo dojít během měsíce ledna,“ uvedla radní Zlínského kraje Margita Balaštíková.

Medvěd během několika týdnů roztrhal čtyři desítky ovcí, zabil však i kozy, kohouta či králíky. Páchal však i škody na majetku, vyvracel totiž ploty a rozbíjel úly.

Ochranáři přírody se snažili během října a listopadu medvěda chytit do klece, huňáč se k ní ale ani nepřiblížil. Nasadili na něj i stopaře, ale vše bylo bezvýsledné. Nyní už není několik týdnů o mědvědovi vidu ani slechu. Ochranáři se domnívají, že buď se přesunul na Slovensko, nebo se uložil k zimnímu spánku.

Proplácení za škody způsobené divokým zvířetem není v Česku žádná novinka. V posledních letech už musel stát finančně kompenzovat škody způsobené vlkem, ale i bobrem, kormoránem, rysem či losem.

- reklama -

Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz