Search
Close this search box.

Chcete investovat do něčeho stálého? Zkuste zlato

Svět investic zde neexistuje pouze pro horních deset tisíc, ale klidně do něj mohou naskočit i lidé ze střední třídy. A běžně se tak i děje. Pokud chcete porazit inflaci, můžete zvolit právě tuto cestu. 

Svět investic zde neexistuje pouze pro horních deset tisíc, ale klidně do něj mohou naskočit i lidé ze střední třídy. A běžně se tak i děje. Pokud chcete porazit inflaci, můžete zvolit právě tuto cestu. 

Mějte na paměti, že učený z nebe nespadl, takže se rozhodně nepouštějte do žádných velkých rizik. Pro začátečníky je ideální začít na něčem stabilním, kupříkladu na zlatě.

Cenný kov používaný v mnoha odvětvích

Od pradávna byly cenné kovy typu zlato či stříbro používané k výrobě různých druhů ozdob a platí to až dodnes. Nicméně minimálně zlato má daleko více využití. Čím dál častěji se používá třeba v elektronickém průmyslu. A důvod? Vodivost. Ta je daleko lepší u tohoto žlutého kovu než u mnoha jiných materiálů. 

Zlato je drahé, takže se ho i během výroby plošných spojů nebo kabelů používá opravdu jen velmi omezené množství. Nemusíte se však zuřivě dobývat do svých mobilních telefonů či jiné elektroniky. I kdybyste mezi tou změtí součástek zlato nakonec přeci jen identifikovali, bylo by ho opravdu jen co by se za nehet vešlo. Nicméně existují technologie a firmy, které ho ze staré dokáží „vydolovat”.

Vzhledem k tomu, že je zlatana světě opravdu poskrovnu a má zároveň široké využití, drží si takřka neustále stabilní hodnotu. Avšak najdou se i výkyvy, na kterých můžete vydělat.

I malá krize stačí

Kdyby se cena zlata na burze nehýbala, nemohli byste na něm vydělat. A poptávka po tomto drahém kovu je nejvyšší, když se burze, potažmo ekonomice nedaří. Zájem o komodity, jež si drží dlouhodobě stabilitu, se během takovýchto období enormně zvyšuje. Tehdy prodávejte.

Není však potřeba čekat na velké krize typu krach na burze, ale často docela postačí i něco mnohem menšího, třeba potíže s těžbou. Valná část dolů na zlato se nachází v nepříliš stabilních lokalitách, kde dochází k mnoha politickým, ale i faktickým otřesům, respektive povodním. 

Jakmile k něčemu takovému dojde, je jen otázkou velice krátkého času, kdy se cena zlata vyšplhá nahoru. Ovšem pozor, často jde o krátkodobou záležitost, tudíž je dobré být neustále ve střehu a vše bedlivě sledovat.

Běžně se nepoužívají jen cihličky, ale i mince

Každý jedinec, co je alespoň trochu obeznámený s oborem, dobře ví, že investiční zlato nemůže mít podobu šperků, sošek nebo různých jiných zdobných předmětů. V moderní historii se k tomuto účelu používaly vždy slitky, respektive mince.

I když je možné koupit slitky i za poměrně malý peníz, obecně jde o docela drahou investici. Malá cihlička vás může vyjít i na několik stovek tisíc korun. Nechcete-li mířit až tak vysoko, budou pro vás asi daleko lepší mince. 

Mince mají často i sběratelskou hodnotu. Česká mincovna v pravidelných intervalech vydává rozličné zajímavé edice, z nichž mnohé jsou doslova bestsellery. Vždyť kdo by nechtěl mít na zlatém penízku třeba hlavu našeho prvního císaře. Karel IV. však není jediný panovník, který má vlastní dukáty, nicméně je z nich suverénně nejpopulárnější. Standardní investiční mince však vypadají také docela zdobně. Dokonce je možné koupit i typy se jmény, případně i s blahopřáním nebo znamením zvěrokruhu.

Kde zlato skladovat?

Hodně laiků si své zlaté zásoby schovává klasicky do šuplete, případně mají připravenou nějakou schovávačku ve skříni. I tak je možné jednat, ale daleko bezpečnější je přeci jen si pořídit trezor. 

Nemusí vás rovnou navštívit zloděj, stačí, kdy si budou ve vaší pracovně hrát děti, objeví penízky a vy je pak budete sbírat po všech čertech. Když budou bezpečně zamčeny v trezoru, ani to nejšikovnější dítko se dovnitř nemá šanci dostat.

Takto můžete schovat mince, případně menší množství cihliček. Máte-li však toho více, je lepší využít možností bankovního trezoru. Ten je asi tím nejbezpečnějším místem, které k tomuto účelu můžete použít. Poplatky však mohou být docela velké.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Tvorba webových stránek: Webklient