Čeští sportovci v Síni slávy

(Aktualizováno před )

Pro sportovce znamená zpravidla nejvíce vyhrát olympijské hry, mistrovství světa, případně u tenistů Wimbledon či u hokejistů Stanley Cup. S tím mohou souviset i různé individuální ocenění – fotbalista roku, hokejista sezony, atd.

Pak jsou ale ještě další ocenění, která se dávají sportovcům až po ukončení jejich kariéry. To se nyní přihodilo Heleně Sukové, která byla včera v americkém Newportu uvedena do tenisové Síně slávy.
Suková se tam dostala právem, protože má za sebou úžasnou tenisovou kariéru. Ve dvouhře sice nevyhrála žádný grandslamový turnaj, ale čtyřikrát se v nich dostala do finále. Vynahradila si to ve čtyřhře, kde získala naopak spustu titulů. Úspěšná byla i na olympiádě, kde v roce 1990 vyhrály s Janou Novotnou čtyřhru. Dařilo se jí i ve Fed Cupu (soutěž družstev), kde pomohla Československu získat čtyři prvenství.

Suková však není jediná, kdo je členem tenisové Síně slávy. Jako první do ní vstoupil Jaroslav Drobný a to v roce 1983, následovali ho Jan Kodeš (1990), Hana Mandlíková (1994), Martina Navrátilová (2000), Ivan Lendl (2001), Jana Novotná (2005) a Karel Koželuh (2006).

Do budoucna by je mohla doplnit např. Petra Kvitová, dvojnásobná wimbledonská vítězka. Pokud se pořádně rozjede Karolína Plíšková, tak i ona není úplně bez šance se jednou dostat mezi tuto tenisovou smetánku.

Ale nejenom tenisté jsou v síni slávy. Z oblíbených českých sportů se to týká třeba i hokeje, kde byl Dominik Hašek v roce 2014 též uveden do Síně slávy. A za několik let, až Jaromír Jágr skončí s hokejem (i když si to většina neumí představit, že by dokázal pověsit brusle na hřebík a hlavně by to byla škoda), bude on dalším na řadě, kdo se tam dostane.

Kdyby podobé ocenění existovalo ve fotbale, šanci by měli třeba Josef Bican, Josef Masopust či Pavel Nedvěd

Existuje však ve volejbale. Josef Musil, který byl zvolen nejlepším českým volejbalistou minulého století, je také součástí Síně slávy tohoto sportu. Zasloužil si to za úspěchy v 50. a 60. letech, kdy československá reprezentace patřila mezi nejlepší volejbalové týmy světa. Vždyť naši v té době se stali dvakrát mistry světa.

A nemůžeme zapomenout ani na našeho možná nejuctívanějšího sportovce napříč českými generacemi Emila Zátopka, kterému se v roce 2012 také dostalo té pocty být součástí atletické Síně slávy.

Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz