Čeští basketbalisté vyrovnali historický rekord. Ze světového šampionátu vezou úžasné šesté místo

(Aktualizováno před )

Být šestý není na první pohled možná nic světoborného. Pro někoho je to spíše k vzteku být tak blízko k medaili. Jenže pro české basketbalové reprezentanty je šestá příčka z letošního mistrovství světa skoro jako zlatá medaile a to bez přehánění. Zároveň tím vyrovnali nejlepší historické umístění národního (československého) týmu z roku 1970.

Češi nebyli daleko ani od překonání historického milníku. V zápase o páté místo vedli v poločase nad Srbskem o devět bodů. Jihoslovanům se však povedla třetí čtvrtina (28:12) a náskok si už udrželi do konce.
“Byl to pro nás úžasný turnaj. To, že se nám podařilo propracovat až do tohoto zápasu a fáze turnaje, je neskutečné. Každý chce turnaj končit vítězstvím. V první půli jsme ukázali, proč jsme se sem dostali, ale ve druhé půli ukázali zase oni, proč jsou tak skvělý tým. Bogdanovič ukázal, proč je asi nejlepším hráčem na turnaji,” řekl Tomáš Satoranský, jediný hráč českého nároďáku co hraje v NBA.
Basketbalista Chicaga však nakonec nebyl jedinou českou hvězdou turnaje, příjemně překvapili i Ondřej Balvín, Vojtěch Hruban, Patrik Auda, Blake Schilb či Jaromír Bohačík. Nesmíme však zapomenout i na kapitána Pavla Pumprlu, který se dnes definitivně rozhodl ukončit svou reprezentační kariéru.
“Symbolické šesté místo na mistrovství světa, já hraju s číslem šest většinu kariéry, takže to tomu udělalo takovou pěknou tečku. Věřím, že bude ještě spousta historických zápasů, kdy by bylo příjemnější končit, ale z mého pohledu je taková věc krásný vrchol reprezentační kariéry,” řekl Pumprla. “Je to akorát deset let, co jsem v nároďáku začínal, a za těch deset let jsme se posunuli fakt úplně na Mount Everest oproti tomu, kde jsme byli, když jsem já přišel. Je prima skončit s nároďákem na takové špičce,” doplnil.

Pumprla se tak už nezúčastní olympijské kvalifikace, která se koná příští rok v červenci, ani evropského šampionátu, který bude Česká republika v roce 2021 spolupořádat.

Srbsko – ČR 90:81 (20:20, 41:50, 69:62)

Sestava a body ČR: Satoranský 13, Balvín 12, Hruban 9, Bohačík 6, Kříž 2 – Auda 16, Peterka 14, Pumprla 4, Palyza 3, Šiřina 2, Vyoral a Schilb oba 0. Nejvíce bodů Srbska: Bogdanovič 31, Milutinov 14, Jovič 12. Fauly: 18:20. Trestné hody: 19/14 – 13/11. Trojky: 10:12. Doskoky: 43:36.

Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz