Česká republika má novou vládu. Poche na Hrad ani nepřišel

(Aktualizováno před )

Prezident Miloš Zeman před malou chvíli jmenoval po osmi měsících novou vládu premiéra Andreje Babiše. Podle očekávání se ministrem zahraničí nestal Miroslav Poche, kterého dlouhodobě Zeman odmítal. Prezident pověřil dočasným řízením tohoto resortu předsedu ČSSD Jana Hamáčka, který tak kromě resortu zahraničí bude šéfovat i vnitru, do kterého byl jmenován.

„Slibuji Vám a především všem občanům, že naše vláda bude především za bezpečnost našich lidí,“ řekl podruhé jmenovaný premiér Andrej Babiš. „Budeme bojovat proti nelegální migraci, budeme bojovat za naše zájmy v Evropě. Naše vláda bude bojovat proti korupci, chceme mít efektivní stát. Naše vláda udělá všechno proto, aby naši lidé měli lepší život,“ dodal Babiš.

V nové vládě zasedne deset členů hnutí ANO včetně premiéra. Sociálním demokratům zůstalo pět křesel. Vládní koalice se bude moci opírat o 93 poslanců z ANO a ČSSD. Aby nová vláda měla nadpoloviční většinu, bude potřebovat toleranci některé z dalších parlamentních stran. Takovýmto subjektem se mají stát komunisté. Ti však o tom definitivně rozhodnou při svém víkendovém zasedání ústředníhio výboru.

Miroslav Poche se už v úterý večer rozhodl, že na Hrad nepůjde. “Neobdržel jsem žádnou oficiální pozvánku.” Poche se naopak chystá na čtvrteční uvádění ministra zahraničí do úřadu. Je na tom dohodnut s Janem Hamáčkem, který byl dočasně pověřen vedením právě resortu zahraničí.

Miloš Zeman příslibil, že 11. července předstoupí před poslance, “abych podpořil tuto naši vládu.”

Reakce pravicových stran ohledně jmenování ministrů nenechala na sebe dlouho čekat. “Andrej Babiš v minulosti opakovaně sliboval, že jeho vláda bude vládou odborníků. Realita však zřetelně ukazuje, že hlavní kvalifikací pro ministra v nové polokomunistické vládě musí být loajalita vůči @AndrejBabis a M. Zemanovi. To je špatná zpráva pro celou Českou republiku,” uvedl na sociálních sítích předseda ODS Petr Fiala.
Své si řekl i největší politický odpůrce současného prezidenta člen TOP 09 Miroslav Kalousek: “Prezident M. Zeman dnes 27.6. jmenuje vládu, která poprvé v historii ČR bude závislá na hlasech komunistů. Před 68 lety, 27.6., zavraždili komunisté Miladu Horákovou. Prezident Klement Gottwald jí odmítl dát milost. Byl to také bezskrupulozní opilec, myslící jen na sebe.”

Jmenovaní ministři vlády premiéra Andreje Babiše
Ministerstvo pro místní rozvoj – Klára Dostálová
Ministerstvo životního prostředí – Richard Brabec
Ministerstvo práce a sociálních věcí – Petr Krčál (nominovaný ČSSD)
Ministerstvo vnitra – Jan Hamáček (nominovaný ČSSD)
Ministerstvo zahraničních věcí (dočasně) – Jan Hamáček
Ministerstvo obrany – Lubomír Metnar
Ministerstvo průmyslu a obchodu – Marta Nováková
Ministerstvo zdravotnictví – Adam Vojtěch
Ministerstvo spravedlnosti – Taťána Malá
Ministerstvo financí – Alena Schillerová
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy – Robert Plaga
Ministerstvo dopravy – Dan Ťok
Ministerstvo zemědělství – Miroslav Toman (nominovaný ČSSD)
Ministerstvo kultury – Antonín Staněk (nominovaný ČSSD)

Neoznačení ministři jsou nominováni za hnutí ANO

Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz