Search
Close this search box.

Centrum robotické chirurgie navštívila veřejnost

Krajská zdravotní, a. s., u příležitosti 10. výročí založení Centra robotické chirurgie ve středu 26. září 2018 pozvala veřejnost do atria Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z. Návštěvníci se zde mohli seznámit s robotickým systémem da Vinci X, který právě zde byl poprvé v České republice veřejnosti představen. Krajská zdravotní, a. s., také vydala ke kulatému výročí svého špičkového pracoviště publikaci mapující uplynulé období jeho činnosti a představující obory, které pro své chirurgické výkony robotickou asistenci využívají. Od roku 2008 do 26. 9. 2018 operatéři provedli 2901 roboticky asistovaných operací.

„Robotická chirurgie je velmi mladá disciplína. Vznikla na konci 90. let, kdy byly poprvé uvedeny do činnosti robotické systémy. Jediný klinicky certifikovaný robotický chirurgický systém, původem z USA, byl výrobcem pokřtěn jménem renesančního mistra da Vinci. Od prvních instalací a provedených operací v roce 1999 udělal robotický systém da Vinci velký pokrok. První roboticky asistovaný výkon v České republice byl proveden 31. 10. 2005 v pražské Nemocnici Na Homolce. A od roku 2008 se píše historie roboticky asistované operativy v Krajské zdravotní, v ústecké Masarykově nemocnici. Před třemi lety se nám podařilo obměnit starší verzi a získat tehdy nejmodernější robot da Vinci Xi. Vedení společnosti bere dosavadní úspěchy v oboru robotické chirurgie za velký závazek a jeho rozvoj bude nadále podporovat,“ zdůraznil Ing. Jiří Novák, předseda představenstva Krajské zdravotní, a. s.

„I když je robotická chirurgie mladá disciplína, ve dvanáctém roce fungování Krajské zdravotní a jedenáctém roce činnosti roboticky asistované operativy je to už historie. Je to začátek historie, na který rozhodně budeme navazovat v tomto vedení tím, že se budeme dále vyvíjet a nezůstaneme jen u současného vybavení. Vždyť v minulých letech jsme například pořídili moderní operační stůl Trumph, zahájili operace pomocí jednoho vstupu, tzv. metody Single Site. A určitě přijdou další novinky tak, abychom byli na špičce robotické chirurgie v České republice. Přeji další úspěšný rozvoj robotické chirurgie v urologii a dalších oborech, abychom mohli zahájit také kardiochirurgické operace. Představenstvo a management bude na tento rozvoj dohlížet a podporovat ho,“ ujistil Ing. Petr Fiala, generální ředitel společnosti.

„Centrum robotické chirurgie je opravdu výkladní skříní této nemocnice, kterou pan předseda představenstva nazývá vlajkovou lodí Krajské zdravotní. A já se k tomu hrdě hlásím. K tomu, že nemocnice je vlajkovou lodí, přispívají i všechny obory, které se podílejí na roboticky asistované operativě pod vedením přednosty Schramla, jehož zásluhy na rozvoji robotické chirurgie jsou veliké. Všem, kdo se na této práci účastníte, děkuji a přeji další desítky úspěšných let,“ řekl MUDr. Josef Liehne, ředitel zdravotní péče Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z.

„Já musím na prvním místě poděkovat vedení Ústeckého kraje a vedení Krajské zdravotní – robot byl v podstatě prvním významným počinem po založení společnosti. Centrum robotické chirurgie je tak od Krajské zdravotní pouze o rok mladší. Díky ní jde o multidisciplinární centrum, na jehož činnosti se podílejí specialisté i z dalších nemocnic Krajské zdravotní. Robotický systém je úžasná věc, která posunula Krajskou zdravotní do extraligy. Vždyť kolegové z fakultních nemocnic, které mezi běžné účastníky extraligy řadíme, se k nám jezdí učit. A také díky nám budou své schopnosti a dovednosti rozvíjet. Děkuji všem kolegům, lékařům a sestrám podílejícím se na robotické chirurgii, protože bez vás bychom se dále neposunuli,“ uvedl MUDr. Jan Schraml, Ph.D., přednosta Kliniky urologie a robotické chirurgie Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z.

O Klinice urologie a robotické chirurgie Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z.

Špičkové pracoviště Krajské zdravotní, a. s. – Centrum robotické chirurgie (CRCH) při Klinice urologie a robotické chirurgie (KURCH) ústecké Masarykovy nemocnice zahájilo svoji činnost dne 19. 8. 2008 první roboticky asistovanou operací, jíž byla resekce tumoru ledviny. Letos si připomíná desáté výročí od svého vzniku.

Robotická chirurgie znamená minimálně invazivní chirurgickou metodu, vhodnou pro operace v dutině břišní a hrudní a v dalších špatně dostupných dutinách lidského těla, například v dutině ústní a hltanu v rámci ORL, zejména všude tam, kam je z anatomických příčin obtížný přístup při otevřené, případně i laparoskopické metodě. Robotické operace jsou pro pacienta vždy šetrnější než otevřené, často přesnější a rozsáhlejší než laparoskopické a pro operatéra vždy ergonomičtější.

Ve spektru indikací dominuje urologie. Nejčastější operací je roboticky asistovaná radikální prostatektomie (dVP). Dalšími indikacemi, při kterých se používá robotický systém da Vinci, jsou nádorová onemocnění ledvin, anatomické anomálie močových cest a radikální cystektomie – operace močového měchýře pro pokročilý nádor. V rámci chirurgie se na robotu provádějí operace tlustého střeva pro karcinom (nízká resekce rekta) a žaludku. Tým ORL provádí operace kořene jazyka. Gynekologové robota používají při radikálních hysterektomiích, tedy operacích dělohy pro nádor.

CRCH má své školicí centrum, které připravuje pro nově vzniklá robotická pracoviště lékaře ze střední a východní Evropy. Od roku 2009 do roku 2015 byly operatérům k dispozici dva robotické systémy da Vinci. V květnu roku 2015 je nahradil nejmodernější robot série da Vinci čtvrté generace s typovým označením Xi, první v České republice, ale také ve střední Evropě. Nový model navíc přinesl významné vylepšení vzdělávání nových operatérů, kteří díky dvoukonzolovému ovládání mohou s operatérem instruktorem sdílet reálnou operaci.

V roce 2016 pořídila Krajská zdravotní, a. s., pro CRCH operační stůl Trumpf TruSystem 7000dV, v té době byl jediný v ČR, za bezmála dva miliony korun. Trumpf TruSystem 7000dV je unikátní svým přímým propojením přímo s robotickým systémem da Vinci Xi. Toto propojení umožňuje měnit polohu pacienta i během operace se zavedenými robotickými nástroji. Díky synchronizaci a přímému propojení s robotem je změna polohy pacienta přímo následována změnou postavení robotických ramen, která se zcela přizpůsobují – synchronizují s polohou stolu. Trumpf TruSystem 7000Dv dále umožňuje na displeji zobrazovat ve stupních nastavení podélného či příčného sklonu. Díky tomu si lze přesně standardizovat postavení stolu pro každou fázi operace, nikoliv odhadem, jak tomu bylo dříve. Další velkou výhodou nového operačního stolu je jeho vyšší nosnost a je zcela využitelný i u ostatních urologických operací probíhajících na sále, tzn. jak k otevřené, tak miniinvazivní urologické operativě. Je tedy možné konstatovat, že operační stůl Trumpf TruSystem 7000Dv je pro urologii zcela univerzální.

Loni byla prezentována novinka – zavedení metody Single Site, tzn. provedení operace pouze jedním vstupem do pacienta – jizva o délce 20 – 25 mm. Podařilo se tak robotický systém da Vinci Xi rozšířit o systém Single Site. Jde o adaptér, který umožní provést určité roboticky asistované operace ranou v délce do 25 milimetrů. Za pomoci speciálního disku a speciálních trokárů, tedy instrumentů, jimiž se zavádějí nástroje do pacienta, jsou zavedeny čtyři porty: jeden pro kameru, dva pro nástroje a jeden asistentský port. Vše touto pětadvacetimilimetrovou ranou v těle pacienta. Lékařští specialisté jsou tak schopni provést jednodušší chirurgické výkony za pomoci robota, které zanechají na těle pacienta nejmenší následky.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Tvorba webových stránek: Webklient