Brněnští hokejoví fanoušci se těší na velkou událost

(Aktualizováno před )

Na velkou událost se mohou těšit brněnští hokejový fanoušci. Dnes, v 17 hodin přiveze bývalý obránce Komety Michal Kempný do DRFG Areny nejslavnější hokejovou trofej, legendární Stanley Cup. Tento hokejový grál nebude v Brně představen poprvé a všichni určitě věří, že ne naposled.

Vůbec první cestu přes oceán absolvoval hokejový grál v roce 1996. Bylo to do Švédska, kam jej v rámci oslav přivezl Peter Forsberg. Každý člen vítězného týmu má možnost strávit s nejslavnějším pohárem 48 hodin, pro hráče z Evropy je čas zkrácen kvůli velkému časovému posunu a cestování na 24 hodin.

Do České republiky zavítal Stanley Cup poprvé před devatenácti lety. V roce 1999 ho ukázal českým fanouškům tehdejší brankář Dallas Stars Roman Turek. Vynikající reprezentant byl dvojkou za Edem Belfourem. Dodnes tento doposud jediný triumf hlavního města státu Texas budí vášně, protože o něm rozhodla sporná branka Bretta Hulla do branky Buffala. Tu mimochodem strážil Dominik Hašek, takže ve finále 1999 proti sobě v podstatě narazili dva čeští brankáři.

Roman Turek ale zdaleka nebyl prvním českým hráčem, který hokejový grál vyhrál. Před ním najedeme na jeho podstavci ještě jiná česká jména, ale ani Robert Holík (1995), Jiří Hrdina, Jaromír Jágr (1991 a 1992) nebo Petr Klíma (1990) možnost oslavit výhru společně s fanoušky v rodném městě neměli. A představa, že by Stanley Cup přivezl do socialistického Československa v osmdesátých letech Jaroslav Pouzar, je více než absurdní.

V roce 2000 mohli slavit fanoušci v Plzni a v Třebíči. Stanley Cup jim tam ukázali vítězové z New Jersey Devils Petr Sýkora (ten se s pohárem krátce zastavil také v Hradci Králové) a Patrik Eliáš. Slavilo s nimi zaplněné třebíčské náměstí. O rok později mohli Pohár spatřit na vlastní oči fandové v Litvínově, v Ústí nad Labem na soukromé oslavě u Hejduků a v Pardubicích. Asi už jste z kontextu poznali jméno jednoho ze dvou vítězů tohoto ročníku. Ano, byl jím Milan Hejduk, dlouholetá opora Colorada Avalanche. Jeho parťákem byl Martin Škoula.

Následující léto bylo ještě bouřlivější. Detroit Red Wings měl ve své sestavě hned čtyři české hráče, byť na Poháru jsou jména jen tří. Stanley Cup však v České republice strávil nejdelší dobu, plné čtyři dny. Postupně jej mohli spatři diváci v Uherském Hradišti, Berouně, Litvínově a na monstrózních oslavách v Pardubicích. Hlavními hrdiny oslav byli Ladislav Kohn (jehož jméno na Poháru není, byl však na soupisce Red Wings), Jiří Fischer, Jiří Šlégr a Dominik Hašek. A jedna pikantní perlička: Dominátorovým spoluhráčem byl ten stejný Brett Hull, který ho překonal v rozhodujícím finále v roce 1999, o němž jsme mluvili dříve.

I léto roku 2003 bylo v Česku ve znamení oslav. Podruhé se slavilo v Třebíči, kam zavítal Patrik Eliáš, poprvé ve Znojmě, kam Pohár dovezl také Patrik Eliáš, poprvé v Ostravě za přítomnosti vítěze Richarda Šmehlíka. V pátek 23. července 2004 se Stanley Cup představil v Písku, kde jej ukázal během svých oslav obránce Tampa Bay Lightning Stanislav Neckář. O den později jej Pavel Kubina zavezl postupně do Ostravy a Janovic s mezi zastávkou v dětské nemocnici ve Frýdku-Místku. V roce 2006 se dočkalo Kladno a první z rodinného klanu Kaberlových, František s přídomkem mladší. Jeho spoluhráčem v Carolina Hurricanes byl Josef Vašíček, který stihl Stanley Cup ukázat v pražském Edenu a rodném Havlíčkově Brodě.

Náročný den zažil Stanley Cup s Jiřím Hudlerem v roce 2008. Útočník Detroitu Red Wings ho představil postupně ve Vsetíně, Olomouci a Prostějově. Jeho spoluhráč Dominik Hašek si podruhé užil „jen“ soukromou oslavu v Praze. O rok později zavítal Stanley Cup poprvé do Brna. Dovezl ho Petr Sýkora, čerstvý vítěz s Pittsburghem Penguins. Ovšem nezdržel se dlouho, ve stejný den ho ještě stihnul ukázat v Plzni.

V roce 2011 se Stanley Cup vrátil do Kladna. Ani tentokrát ho nepřivezl hvězdný Jaromír Jágr, ale dvojice medvědů z Bostonu Tomáš Kaberle a David Krejčí. Oba dva ho představili v zámecké zahradě v Kladně Tomáš Kaberle se tak vyrovnal svému bratru Františkovi. Oba sourozenci se od té doby mohou pyšnit prsteny vítěze nejslavnější hokejové trofeje.

Roku 2013 putoval Stanley Cup do České republiky také ke dvěma vítězům. Prvním z nich byl Michael Frolík v zámecké zahradě v Kladně. Druhým byl Michal Rozsíval, který byl také doposud posledním hráčem, který Stanley Cup do Česka přivezl. Coby obránce Chicago Blackhawks slavil s tímto týmem vítězství v letech 2013 a 2015. Poprvé udělal radost fanouškům ve Vlašimi, při druhé návštěvě nejslavnější klubové trofeje už i na dokončeném zimním stadionu. Radost přinesl také dětem v česko-kanadské škole nedaleko v Jesenici-Zdiměřicích.

Převzato ODTUD

Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz