Brněnský maraton hudby: 250 koncertů v ulicích a třiceti pódiích napříč městem

Již tento čtvrtek rozezní ulice, náměstí i netradiční prostory jihomoravské metropole největší brněnský letní festival hudby. 12.-15. 8. se v rámci Maratonu hudby Brno odehraje přes 250 koncertů. Centrum města se promění v obří pódium plné špičkových hudebních produkcí. Součástí bude i program ZUŠ Open, festival Na prknech, dlažbě a trávě, nový Maraton Street Food Festival a mezinárodní konference UNESCO “Meet Music”.

„Letošní ročník festivalu představí opravdu jedinečný program plný hudebních premiér a novinek, které připravil tým dramaturgických osobností. Je mi upřímně líto, že to nezažiju jako běžný návštěvník, abych si vše užila,” říká s nadsázkou manažerka festivalu Eliška Kratěnová. Pestrý program napříč hudebními žánry je rozprostřen na téměř třicet pódií napříč historickým centrem města.

V novém spojení s kapelou Květy se v Brně poprvé představí Lenka Dusilová se společným programem “ŘEKA live” vycházejícího z nejnovějšího alba interpretky, s texty leadera Květů Martina Kyšperského. S písničkářským projektem vystoupí v rodném městě v premiéře i Tomáš Matonoha. Nový program “Ellaboration” připravila zpěvačka Dasha se smyčcovým kvartetem Epoque Quartet. Dále vystoupí například Juwana Jenkins, Fanfara Transilvania Malalata, Ondřej Gregor Brzobohatý a Ondřej Brousek, Hrubá Hudba, nebude chybět ani představení opery Lazebník sevillský.

Damir Imamović. Foto Elekes Andor

Na nové festivalové world music scéně ve spolupráci s evropskou hitparádou World Music Charts Europe vystoupí vokální kvinteto Kata z Faerských z Faerských ostrovů, belgická kapela Spilar a mistr bosenského folku Damir Imamović, oceněný “The best of Europe Award” prestižního britského hudebního magazínu Songlines.

Maraton hudby Brno by nebyl úplný bez Bezuličního buskingu. Legendární hudební pokoje letos obohatila jejich autorka Kateřina Šedá o ordinaci praktického lékaře, jako poctu lékařům za nasazení v protipandemickém boji. V malebných pokojích vystoupí například famózní kytarista Mariusz Goli, oblíbené Crazy Accordeon Trio z Polska, ze Slovenska přijede nepřehlédnutelné duo T-Bee Girls, brněnské buskery zastoupí mj. nadějný mladičký písničkář Sam Rychtar.

Maratonský festival přivítá desítky dalších interpretů nejrůznějších žánrů. Hudbu varhan si zájemci poslechnou v rámci Nekonečných varhan. Součástí programu je již tradiční Pianoštafeta. Žáci a studenti dostanou prostor na Muzikálové scéně nebo ZUŠ Open scéně, která část programu přesunula na Maratonhudby. Partnerský festival Na prknech, dlažbě a trávě pořádaný TIC Brno nabídne dvacet divadelních představení s důrazem na novocirkusovou linku. Oba festivaly zahájí ve čtvrtek soubor Cirk La Putyka.

Diskuze

Scroll to Top
Tvorba webových stránek: Webklient