Babiš posiluje dále svojí moc. Jmenoval se hlavním koordinátorem boje s korupcí

(Aktualizováno před )

Premiér Andrej Babiš má další funkci. I když je sám vyšetřován pro podezření padesátimilionového evropského dotačního podvodu vede nyní Radu vlády pro koordinaci boje s korupcí. Podle opozice je to další střet zájmů, do kterého se předseda ANO neustále dostává.

Nejenom opozice, ale i členové zmiňované Rady nesouhlasí s jeho uvedením do této funkce. Bojí se toho, že Babiš znedůvěryhodní práci celé instituce. Dosud bývalo zvykem, že předsedou Rady byl ministr spravedlnosti.

Rada nemá žádnou exekutivní moc, je spíše jen poradním hlasem pro vládu, která se ale může nakonec v různých záležitostech rozhodnout podle sebe. “Málokdy se stane, že je náš návrh usnesení schválen,” řekl člen Rady vlády pro koordinaci boje s korupcí Martin Kameník.

Zajímavá je i ta skutečnost, že Andrej Babiš je v čele této instituce už od jara, ale oficiálně to bylo uvedeno až nyní.

Rada vlády pro koordinaci boje s korupcí předkládá vládě návrhy, které mají snížit korupční riziko týkající se činnosti veřejné správy. Dále zavádí etický kodex státních zástupců a též otevírá diskusi o etickém kodexu soudců.

Miroslav Kalousek si nenechal ujít okomentovat tuto situaci na svém twitteru: “Vládní komisi pro boj s korupcí a konfliktem zájmů povede trestně stíhaný StBák s konfliktem zájmů, jaký Evropa ještě neviděla. Tohle by nevymyslel ani Orwell. Takhle drzé nebylo ani prase Napoleon.”

Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz