Armáda končí s gazíky, přesedlá na „pickup teroristů”

Pět set nových hiluxů do konce roku chce mít pod střechou česká armada. Terénní UAZ z ruského Uljanovska tak míří do šrotu nebo muzea.

Pickup Toyota Hilux je vedle ikonického samopalu kalašnikov jednou z nejrozšířenějších značek, které se používají v různých konfliktech na Blízkém východě, v severní Africe i mimo ni. V moderním válečnictví se ve větším objevilo vozidlo v roce 2014, kdy byly v propagandistických videích Islámského státu v Iráku a Sýrii a Libyi vidět obrovské kolony ozbrojených aut tvořených převážně právě z nákladních osobáků značky Toyota Hilux.

Hilux je odolný malý nákladní automobil, který se osvědčil v bojích pro svou rychlost, obratnost a velkou sílu. Teroristé je s oblibou osazují kulometem ráže 50 mm, který snadno překonává neprůstřelné vesty vojáků a proniká i lehce obrněnými vozidly.

V letech 2014-2015 bylo v australské Sydney nahlášeno více než 800 pohřešovaných nákladních automobilů Hilux a odborníci spekulovali, že většina skončila právě v držení muslimských bojovníků.

Do roku 2024 chce česká armáda získat až 1 200 těchto pickupů, ministerstvo obrany za ně zaplatí přes miliardu korun. V těchto dnech převzalo na vojenské základně Štěpánov na Olomoucku prvních 65 kusů. Většina vozů z úvodní dodávky poputuje k 43. výsadkovému pluku. Vozy dodává česká zbrojařská firma Glomex Military Supplies.

Diskuze

Scroll to Top
Tvorba webových stránek: Webklient