5 zajímavostí o kolagenu, které jste do dnešního dne netušili

O kolagenu se mluví v posledních letech stále více a více. Prodejci i reklamy hovoří o jeho doslova zázračných účincích. Podívejme se tedy této látce, kterou najdete v každém lidském organismu trošku na zoubek. A to doslova, kolagen najdete totiž i uvnitř vašeho vlastního chrupu.

Kolagen je nejrozšířenější bílkovinou v těle

Ve skutečnosti až 30 % bílkovin v těle tvoří nějaká forma kolagenu. Kolagen (někdy také collagen) je strukturální složkou kůže, kostí, chrupavek a pojivových tkání, jako jsou šlachy a vazy. Kolagen se nachází také ve vašem trávicím traktu. Poskytuje strukturu vazivovým chrupavkám mezi páteřními obratli a nachází se v krevních cévách, zubech a rohovkách očí. Jeho vláknitá povaha a pevnost mu umožňují podporovat různé biologické struktury.

Kolagen tvoří 75 % suché hmotnosti kůže

Kolagen poskytuje podporu, pevnost a pružnost, díky čemuž je pokožka hladká a bez jemných linek a vrásek. Kolagen se nejvíce vyskytuje v škáře, té části kůže, která se nachází pod vrchní, viditelnou vrstvou, a spojuje jednotlivé vrstvy kůže. Udržování a zlepšování produkce kolagenu může udržet vaši pleť mladistvou a energickou i s přibývajícím věkem. Produkce bílkovin totiž bohužel s přibývajícím věkem klesá.

Existuje více než jeden typ kolagenu

Ve skutečnosti není jen jeden kolagen, existuje totiž celkem 27 různých typů kolagenu. Nejdůležitější jsou první 4 typy. Přibližně 90 % kolagenu ve vašem těle tvoří typ I, který se skládá z hustě uložených vláken, která jsou extrémně pružná. Je to nejsilnější typ. Má dokonce větší pevnost než ocel. Zatímco typ I zajišťuje strukturu kostí, zubů a pojivové tkáně, typ II pomáhá kloubům a typ III podporuje svaly, tepny a orgány. Kolagen typu IV má často podobu dvourozměrných plátů a nachází se v kůži.

Kolagen může podpořit hojení

Kolagen se nepoužívá pouze v kosmetice, ač je to jeho obchodně nejznámější použití. Jednotliví výrobci se předhánějí v tom, kdo z nich má ten nejlepší kolagen, opomíjí se často i další užití. Např. obvazy na rány na bázi kolagenu mohou zlepšit hojení, protože bílkovina podporuje růst tkáně. Tím, že kolagenový obvaz přitahuje nové kožní buňky, může dokonce pomoci při hojení chronické rány. Je účinný u částečných i celoplošných ran. Pokud se rána stala granulovanou, ve které rostou různé typy tkání, nebo se tkáň stala nekrotickou, může kolagen podpořit normální hojení. Je dokonce užitečný u lidí, kteří dostávají kožní štěpy.

Kolagen lze obnovit

A nakonec dobrá zpráva na konec. Zdravá strava bohatá na bílkoviny (z masa, vaječných bílků, sýrů a sóji), vitamin C, vitamin A a měď (z ořechů a korýšů) může zabránit ztrátě kolagenu. Pokud jste ho již ztratili značné množství, může růst kolagenu stimulovat laserová terapie. Kolagenový prášek a další doplňky stravy jako oblíbený hydrolyzovaný kolegen lze rozložit na aminokyseliny potřebné k tomu, aby vaše tělo kolagen přirozeně obnovilo. Na trhu jsou také kolagenové tablety a kolagenové krémy. Molekuly kolagenu jsou příliš velké na to, aby se vstřebávaly, takže tyto formy jsou extrémně účinné při budování strukturálních bílkovin.

Diskuze

Scroll to Top
Tvorba webových stránek: Webklient