Zdravotní sestry prokázaly velkou odvahu, zpacifikovaly ozbrojeného pacienta

09.03.2019
Ilustrační foto
Velké drama nastalo včera večer na oddělení hematologie pražské nemocnice na Vinohradech. Těsně před půlnocí se zde střílelo.

Asi sedmdesátiletý pacient s onkologickým onemocněním postřelil další dva nemocné, kteří s ním leželi na pokoji. Poté zasáhly sestry, které ho ozbrojily a začaly oživovat zraněné pacienty. Avšak jeden z postřelených mužů je v kritickém stavu. Policisté střelce zadrželi. "Útočník je zadržený a na místě nyní pracují kriminalisté,“ uvedli v noci policisté na svém Twitteru. Případ si převzali kriminalisté specializující se na vyšetřování nejzávažnějších násilných trestných činů.

Druhý postřelený pocient je ve stabilizovaném stavu.

Podle prvotního vyšetřování měl pachatel u sebe legálně drženou zbraň. „Nemocnice musí být 24 hodin denně a 365 dní přístupná komukoli, kdo může být potenciálním pacientem. Zatím ta bezpečnostní opatření nejsou rozvinuta tak, abychom uměli eliminovat třeba vnos zbraní nebo výbušnin,“ řekl Radiožurnálu ředitel vinohradské nemocnice Robert Grill.

"Děkuji sestrám za jejich pohotovou reakci a neskutečný projev statečnosti. Smekám před vámi! Doufám, že se stav zraněných pacientů brzy zlepší!" uvedl na twitteru ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
Je pravděpodobné, že sestry dostanou za svůj hrdinský čin nějakou odměnu. „Pravděpodobně určitě ano. Konaly zodpovědně a statečně, takže myslím, že to si zaslouží nějakou odměnu. Ale jakou, to vám teď neřeknu,“ uvedla mluvčí FNKV Jana Roubalová.

Pachatel zůstal kvůli své vážné nemoci na hematologii, ovšem pod policejním dohledem.

Aktuálně v ČR