Zatímco se Berousek obhajuje u soudu, po celém Česku probíhají protesty proti cirkusům

19.11.2018
Ilustrační foto
Státní zástupce Michael Dostál podal k Okresnímu soudu v České Lípě obžalobu ohledně nelegálního zabíjení tygrů a obchodu s částmi jejich těl. „Obžaloba byla podána na všechny tři obviněné,“ uvedl Dostál. Mezi obžalovanými jsou provozovatel zooparků u Prahy a Doks na Českolipsku Ludvík Berousek, preparátor Miloš Hrozínek a muž vietnamského původu, který trestnou činnost organizoval a hotové produkty zpracované z těl tygrů prodával. Druhý jmenovaný je ve vazbě.

Právě u preparátora našli policisté v polovině července při domovní prohlídce mrtvého tygra. Navíc kriminalisté zajistili další čtyři kůže tohoto vzácného zvířete, tygří drápy a produkty z tygra, jako třeba masox či tygří víno.
Obžalovaný Vietnamec podle zjištění policistů prodával hotové produkty z tygra na známou pražskou tržnici Sapa.
Všem obviněným hrozí trest odnětí svobody do pěti let.

Od tohoto případu se mezi veřejností začalo ještě více mluvit nejenom o nevhodnosti soukromého chovu divokých zvířat, ale i o drezúře zvířat v cirkusech. Na to zareagovalo i ministerstvo zemědělství, které navrhuje úplný zákaz vystupování a drezury zvířat v cirkusech.
Reakce od provozovatelů cirkusů na sebe nenechala dlouho čekat. "Plošný zákaz drezury není nikde ve světě, možná se zakáže jeden druh zvířat, ale v tomhle bychom byli první a jediný stát na světě," řekl majitel Národního cirkusu Original Berousek Jiří Berousek starší.

Proti přítomnosti zvířat v cirkusech jsou i aktivisté, kteří dodali na ministerstvo zemědělství petici se 14 tisíci podpisy. Navíc uspořádali za přítomnosti několika stovek lidí demonstraci u vchodu do cirkusu Berousek na pražské Letenské pláni. "Nedemonstrujeme proti samotnému cirkusu a artistům, ale proti tomu, že tam mají zvířata. Jde nám o to, že se převáží, drží v kleci a využívají pro peníze. Tyto demonstrace jsou jednou z možností, jak na problém upozornit a šířit osvětu mezi veřejnost," řekla tehdy organizátorka protestu Markéta Michaldóttir.

I tuto středu se v Praze, Brně a Olomouci konají demonstrace, které mají poukazovat na nevhodné zacházení se zvířaty v cirkusech. Jejich majitelé se naopak rozhodli, že lidem umožní zdarma přístup do cirkusových prostor, aby lidé mohli zhlédnout drezúru zvířat.

Aktuálně v ČR