Z fingované sebevraždy se nakonec vyklubala promyšlená vražda

04.12.2018
Ilustrační foto
Osmnáct let vězení dostal Česlav Hurina za vraždu policisty. Pozadí celého případu jakoby však vyšla z pera scénáristy kriminálek.

Před necelými čtyřmi roky bylo vyhlášeno celostátní pátrání po olomouckém policistovi, který byl posléze nalezen oběšený na mostě přes Trusovický potok v olomoucké městské části Černovír. V té době byl tento policista prověřován Generální inspekcí bezpečnostních sborů kvůli jeho podezřelým aktivitám, které se měly týkat i místního podsvětí.

Zpočátku to vypadalo, že tento případ bude uzavřen jako sebevražda. Jenže pak došlo ve vyšetřování ke zvratu. Kriminalisté přišli na to, že mělo původně dojít k fingované sebevraždě, díky které by se policista dostal na psychiatrii a vyhnul se tak případnému stíhání kvůli svým nekalým aktivitám.

Policistův informátor z podsvětí Hurník společně s policistovým kolegou Rudolfem Bajtekem odvezli teď už zemřelého k mostu, kde ho měli pověsit, pak následně rychle záchranit a poté by byl převezen do psychiatrické léčebny.
„Hurina policistu pod záminkou, že mu pomůže z problémů, přemluvil k fingované sebevraždě, ale nakonec ho nechal na laně viset. Od začátku měl v úmyslu ho usmrtit. Kvůli jejich předchozím nezákonným aktivitám pro něj představoval riziko. Hrozilo mu, že se sám ocitne v hledáčku orgánů činných v trestním řízení,“ uvedl již dříve žalobce Jakub Grmela.

Bajtek uvedl, že to měl být původně on, kdo policistu odřízne, nakonec si ale na to nevěřil a zůstal v autě. „Za chvíli přišel Hurina sám. Křičel, že se to posralo, že si to hodil. Vyběhl jsem se podívat, co se děje, a viděl kolegu, jak visí. Byl jsem v šoku. Nevěděl jsem, co mám dělat. Hurina řval, ať sednu do auta, že musíme okamžitě pryč, a já to udělal,“ tvrdil Bajtek a pokračoval. „Kolega se bál, že může jít do vězení. Říkal, že do práce už nenastoupí. Na Hurinu se obrátil s žádostí o pomoc. Ten mu nejprve slíbil, že ho uklidí do Thajska, ale pak ho přemluvil k fingované sebevraždě. Namluvil mu, že ho pověsí, poté ho zachráníme a on se pak dostane na psychiatrii,“ vypověděl Bajtek.

Podle předsedy senátu Martina Lýseka to byla promyšlená a plánovaná vražda a uložil Hurinovi 18 let vězení se zvýšenou ostrahou. Bajtek dostal za neposkytnutí pomoci tříletý trest odnětí svobody s podmíněným čtyřletým odkladem.

Aktuálně v ČR