Vydatný déšť ohrožuje vodáky. Hasiči museli na Šumavsku evakuovat kemp

13.06.2018
Ilustrační foto
Jížní Čechy se opět potýkají s velkou vodou. Hladina Teplé Vltavy se během krátké doby kvůli vytrvalému dešti zvedla o 150 cm. Hasiči museli evakuovat nedaleký kemp Lenory u Soumarského mostu.

Na evakuaci především rodin s dětmi museli profesionální hasiči z Prachatic a dobrovolní hasiči z Volar a Lenor použít čluny, protože i příjezdové cesty jsou pod vodou. "Informována byla starostka obce Lenora, která jim poskytla ubytování v místní základní škole,“ uvedla mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

Kvůli zvednuté hladině Teplé Vltavy jí nesmějí vodáci splouvat. Oficiální zákaz vydala Správa Národního parku Šumava. Předpokládá se, že tento zákaz bude platit i v dalších dnech. "Uvidíme, jaký bude vývoj počasí. Když to bude ustávat, tak vodáci budou moci na Teplou Vltavu pravděpodobně v sobotu,“ řekl mluvčí šumavského parku Jan Dvořák. Podle něj je důležité později zjistit, zda nejsou někde přes řeku spadnuté stromy.

Už dnes v noci byl na většině řek na jihozápadě vyhlášen druhý a třetí stupeň povodňové aktivity. Nejhorší situace je na Otavě u Rejštejna a Otavě v Sušici.

Bouřky postupně přecházejí ve vydatný dešť. Ten by však měl podle meteorologů postupně slábnout.
Na příští dny už se očekává spíše polojasné někdy i oblačné počasí, pršet by už nemělo.

Aktuálně v ČR