Velká pardubická přinesla o víkendu další triumf pro Faltejska, ale také oběť na Taxisu

15.10.2018
Ilustrační foto
Vítězem 128. ročníku Velké pardubické se stal Jan Faltejsek na koni Tzigane du Berlais. I když patří Faltejsek mezi naše nejlepší jezdce (má na kontě už čtyři vítězství z tohoto nejprestižnějšího dostihového závodu v naší republice), přece jenom jeho kůň nepatřil mezi favority.
Jenže jezdcovy zkušenosti dovedly tohoto sedmiletého hnědáka až k velkému triumfu.
Druhý skončil Marek Stromšík s Hegnusem, třetí byl Stretton s britským žokejem Thomasem Garnerem.

Loňský vítěz No Time To Lose skončil až pátý. Josefu Váňovi mladšímu se při tak velké příležitosti opět nepovedlo konečně na tomto dostihu zvítězit.

Pro Faltejska je to tedy už pátý triumf na Velké pardubické. Předtím vyhrál třikrát s klisnou Orphee des Blins (2012, 2013, 2014) a předloni dovedl na první pozici valacha Charme Looka.
Odpoutal se tak od čtyřnásobných vítězů Velké pardubické Václav Chaloupky (1969, 1971, 1972 a 1977) a Petra Ghema (2001, 2002, 2003 a 2004) a začíná stíhat Josefa Váňu s osmi vítězstvími. Faltejskovi je teprve 35 let, takže pokud mu vydrží zdraví a dostane možnost jet na kvalitním koni, není bez šancí žokejskou legendu v počtu výher dostihnout. Josefu Váňovi staršímu tak nezbývá nic jiného, než se zase k závodění vrátit, jestli nechce přijít o tento rekord. Letos nestartoval, protože se předminulý týden podrobil operaci.

Včerejší Velká pardubická ale přinesla i smutný okamžik. Na Taxisově příkopě spadl Vikody s žokejem Josefem Bartošem. „Bohužel udělal chybu, skočil skok strašně nízko a dopadl na hranu. Jeho skok neměl ideální křivku, jak by to mělo být,“ vysvětlil Bartoš pro isport.cz.
Je to už celkově 24 oběť na tomto obávaném skoku. Shodou okolností minulá koňská oběť Zulejka měla v roce 2014 na svém hřbetě také Josefa Bartoše...

   

Aktuálně v ČR