V České republice je kolem 40 tisíc otroků. Několik desítek z nich nyní detektivové zachránili

15.03.2019
Ilustrační foto
S vidinou velké sumy vydělaných peněz odjíždějí lidé za prací do jiných zemích. Především obyvatelé méně rozvinutých států neváhají opustit na nějaký čas rodinu, aby jí poté mohli zabezpečit. S takovýmito myšlenkami odlétali do České republiky např. i Filipínci.

Jenže ne všichni měli to štěstí, že narazili na slušného zaměstnavatele. Desítky z nich se zde staly doslova otroky.

Detektivům z Národní centrály proti organizovanému zločinu se podařilo odhalit gang obchodníků s lidmi. Zadržení otrokáři a jejich posluhovači (pět Čechů a tři cizinci) nutili Filipínce pracovat za minimum peněž a ženy dokonce přinutili k prostituci. "Některé ženy byly přinuceny poskytovat sexuální služby v pražských privátech," řekla Iva Knolová, mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu. Ostatní v "lepším případě" jen masírovali v salonech či pracovali v nehtových studiích.
Gang získával cizí pracovníky především přes sociální sítě.

Avšak Filipínci nejsou jediní, kteří u nás zažívají kruté časy, týká se to třeba i Vietnamců, Rumunů nebo Ukrajinců. "Celosvětově se třeba mluví o pětačtyřiceti milionech obchodovaných lidí. Odhady pro Českou republiku jsou třeba čtyřicet tisíc," vysvětlila Markéta Hronková, ředitelka nevládní organizace La Strada pro tn.cz.

Situaci se snaží zlepšovat různé neziskové organizace. Je to však složité hlavně z toho důvodu, že se lidé bojí promluvit o své těžké situaci...

Aktuálně v ČR