Stát vynakládá miliardy na zabezpečení železničních přejezdů, lidská blbost je však nevyčíslitelná

15.10.2018
V loňském roce došlo na našich železničních přejezdech ke 159 nehodám, podobné počty byly i v minulých pěti letech. Průměrně ročně pod koly vlaků umřelo 35 lidí.
Podle Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) se tak zatím nevyplatily investice (2,6 miliardy korun) do zabezpečení na přejezdech. Z výsledků prověrky NKÚ vyplývá, že Česká republika patří v počtu usmrcených osob na přejezdech k nejhorším v Evropě. „Na milión obyvatel tak připadaly v České republice tři úmrtí na železničních přejezdech. Pro srovnání: v Polsku na stejný počet obyvatel připadalo 1,4 úmrtí, v Bulharsku 0,5 a v Německu 0,4 úmrtí,” uvedli kontroloři. Podle NKÚ ministerstvo dopravy ani Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) nezpracovaly materiál, který by přispěl k postupnému zlepšení situace na železničních přejezdech. NKÚ by očekávalo alespoň stanovení určitého časového harmonogramu, kdy dojde k odstranění nebezpečných přejezdů.

Ministerstvo dopravy se proti této kritice ohradilo a připomíná, že v roce 2016 byla zpracována analýza, která by měla pomoci zvýšit bezpečnost na úrovňových přejezdech na koridorech. „V rámci této analýzy bylo prověřeno 109 stávajících železničních přejezdů (s předpokládanými investičními náklady ve výši 7382,9 mil. Kč), ze kterých bylo vyhodnoceno 24 přejezdů jako prioritních k přednostnímu řešení (s investičními náklady ve výši 1872,4 mil. Kč),” sdělilo tiskové oddělení ministerstva.

Je však pravda, že když jsou lidé nepoučitelní či chtějí spáchat sebevraždu, žádné zabezpečení za tisíce či miliony tomu nezabrání.

K posledním dvěma případům došlo na Olomoucku a Zlínsku.

Na hlavní železniční trati v úseku mezi Olomoucí a Štěpánovem srazil včera osobní vlak muže, který na místě zemřel. "Kriminalisté na místě zjistili, že šestapadesátiletý muž s největší pravděpodobností spáchal sebevraždu. Ve vlaku cestovalo 80 osob a nikdo z nich nebyl zraněn. Dechová zkouška na alkohol u strojvůdce vlaku byla negativní," uvedl policejní mluvčí.
Během vyšetřování byl na dvě hodiny provoz na trati omezen.

Další nehoda se stala v noci na pondělí ve Zlíně. Na železničním přejezdu v ulici Podvesná srazil ve 23. hodin nákladní vlak automobil projíždějící přes koleje. Vlak poté tlačil automobil po kolejích dalších několik desítek metrů. Jako zázrakem byla posádka vozu jen lehce zraněna. "Po příjezdu na místo velitel zásahu zjistil, že ve vozidle jsou zaklíněny dvě zraněné osoby,“ přiblížila mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková. Záchranáři okamžitě začali s vyprošťováním zraněných, které posléze odvezli do nedaleké Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně.
Podle vyšetřování bylo světelné signalizační zařízení v činnosti.
Škoda na lokomotivě byla předběžně vyčíslena na 50 tisíc korun, u vozidla je škoda o sto tisíc větší.
Autor: Alex Neugebauer/DomácíNoviny.cz

Aktuálně v ČR