Soud zprostil policistu obžaloby. Na videu dopadení pachatele, který se při zákroku vážně zranil

10.10.2018
Ilustrační foto
Desítky policistů v civilu se dnes sešlo před Obvodním soudem pro Prahu 8, aby tak podpořily svého kolegu, který byl obžalován z těžkého ublížení na zdraví. Tohoto činu se měl policista Šimon Vaic dopustit vloni 16. července, kdy se snažil zastavit prchajícího motorkáře. To se mu povedlo, ale motocyklista se při nárazu do policejního auta, které v tu chvíli představovalo zátaras, vážně zranil.

Osudnému zákroku předcházela honička policistů s motorkářem, který byl podezřelý, že má zákaz řízení a nereagoval na výzvy k zastavení. Ke střetu došlo ve chvíli, kdy motorkář projížděl pražským Těšnovským tunelem. Řidič motorky po nárazu do policejního vozu přelétl přes řídítka a těžce se zranil.

Policista byl nakonec zproštěn obvinění. Soudce to odůvodnil tím, že Vaic použil legální zákrok. „Zásah obžalovaného do práv a zájmů poškozeného nebyl vzhledem k jeho předchozí bezohledné a nebezpečné jízdě zjevně nepřiměřený,“ konstatoval soudce Miroslav Rákosník, který při projednávání případu shlédl kamerové záznamy ukazující srážku policejního auta s motorkou, ale snažil se je tolik nepřeceňovat, i když záběry působí na první pohled velmi dramaticky. Možná i proto byly reakce lidí na sociálních sítích rozdílné.
Ze strany policie však byla převážně podpora svému kolegovi. "Vedení PČR tímto vyjadřuje plnou podporu obžalovanému policistovi, který ve středu stane před OS pro Prahu 8. Odbor vnitřní kontroly neshledal v jeho zákroku pochybení a s jeho závěry se ztotožňujeme i nadále. Případnou právní pomoc jsme v případě požadavku připraveni poskytnout," uvedla na oficiálním twitteru Policie ČR.
Obžalovaného se zastal i policejní prezident Tomáš Tuhý, který varoval před kriminalizací práce policie.  


Aktuálně v ČR