Soud snížil guru Járovi trest. Za odháčkování si má odsedět pět let

11.10.2018
Ilustrační foto
Olomoucký vrchní soud dnes snížil Jaroslavu Dobešovi alias guru Járovi a jeho spolupracovnici Barboře Pláškové trest odnětí svobody o dva respektive jeden a půl roku. Oba jsou odsouzeni za znásilnění.

Jaroslav Dobeš založil a provozoval esoterickou školu pod názvem Poetrie. Jeho školu navštěvovaly především ženy, které měly sexuální problémy. Guru Jára je "léčil" tzv. odháčkováním. To probíhalo tak, že Plášková ženu nejdříve sexuálně stimulovala na intimních místech, poté se objevil Dobeš a měl s "léčenou pacientkou" krátkou soulož. On tento způsob léčby vysvětloval tím, že byla potřeba ženu odháčkovat od minulého života. Podle něho ty "háčky" v ženách zanechávali bývalí partneři a ženy díky tomu nemohly plnohodnotně žít. A Dobeš stykem právě takto "postiženou" ženu odháčkoval.
Tyto praktiky měly probíhat v letech 2004 až 2007. Za tu dobu prošla esoterickou školou stovka žen. Některé z nich pak tuto metodu napadly.
Policie obvinila Dobeše a Pláškovou z šesti případů znásilnění. Oběma byl udělen trest ve výši 7, 5 roku odnětí svobody nepodmíněně. Nyní tedy došlo k jeho snížení.

Jaroslav Dobeš a Barbora Plášková se však v tuto chvíli v České republice nenacházejí. V roce 2015 uprchli ze země, zadrženi pak byli na Filipínách, kde jsou nyní v imigračním detenčním zařízení. Oba požádali o udělení azylu, ale tamní úřady jim to zamítly. Dobeš s Pláškovou se však odvolali.

Aktuálně v ČR