Sociální demokracie představila své kandidáty na ministry, Zemanovi se nelíbí Poche

18.05.2018
Ilustrační foto
Vedení ČSSD dnes schválilo kandidáty na ministry do případné vládní koalice s hnutím ANO.

Předseda ČSSD Jan Hamáček by měl vést ministerstvo vnitra. Resort ministerstva práce by měl na starosti Petr Krčál, který zde dříve působil ve funkci náměstka. Ministra zemědělství by měl zastávat Miroslav Toman, který je v současné době prezidentem Potravinářské komory. S nynějším olomouckým primátorem Antonínem Staňkem se počítá pro post ministra kultury.
Nejvíce skloňovaným jménem je ale Miroslav Poche, který je v současné době europoslancem. Skloňovaným z toho důvodu, že jeho nominaci odmítl prezident Miloš Zeman. Hlava státu to vysvětluje tím, že Poche napsal článek, který je  vstřícný vůči migraci a Evropskou unií požadovaným migračním kvótám.
Část vedení ČSSD však uvedlo, že prezident nemá do obsazení ministerstev co mluvit a nadále Pocheho, který mimochodem před prezidentkými volbami podporoval Jiřího Drahoše, doporučuje jako kandidáta na ministra zahraničí. Podle nich máme parlamentní formu vlády, a proto slovo prezidenta by nemělo být určující, jedině snad v případě, kdyby osoba nominovaná na ministra neměla čistý trestní rejstřík.

Nejenom kandidáty na ministry, ale i celkově případný vstup ČSSD do vládní koalice s hnutím ANO budou schvalovat členové strany v referendu, které začíná příští týden 21. května.

Aktuálně v ČR