Sociální demokracie má další problém. Její místopředseda rezignoval

07.11.2018
Ilustrační foto
ČSSD neprožívá poslední dobou dobré roky. Při loňských parlamentních volbách naprosto pohořela. Sice je teď součástí vládní koalice, ale stejně nadále ztrácí preference u lidí, což se ukázalo u nedávných senátních a komunálních voleb. Jejím největším problémem je roztříštěnost názorů, což na lidi nepůsobí ideálně.

A dneska se ta nejednota v sociální demokracii opět projevila. Její místopředseda Jiří Zimola rezignoval na svou funkci. „Nemohu jinak než odejít z funkce, z níž nemohu nic změnit. Pokud si to někdo bude vykládat jako zbabělost, tak ať,“ řekl Zimola na tiskové konferenci v Lidovém domě. Dále uvedl, že má pocit z některých vlivných představitelů širšího vedení ČSSD, že jim jde hlavně o udržení si moci, ale pomoci straně, aby šla zase nehoru, nechtějí.
Také byl překvapen, jak podotkl, kritikou, která se na něj snesla po neúspěchu v komunálních a senátních volbách od některých spolustraníků. „Nejen na posledním ústředním výkonném výboru ČSSD, ale i po něm jsem slyšel ze Senátu, od některých hejtmanů, z poslaneckého klubu, dokonce od jednoho ministra, že Zimola je příčinou neúspěchu a že může za všechno. Že Zimola je ten, který svými mediálními prohlášeními způsobuje nejednotu strany a nedůvěryhodnost u voličů,“ řekl.
On si však nepřeje, aby ČSSD měla nějakou alternativu, chce jednotnou sociální demokracii.
Ještě dodal, že v tuhle chvíli nepočítá s tím, že by na březnovém sjezdu kandidoval na předsedu strany. Přesto se nadále bude snažit, aby se strana změnila a hlavně, aby se vrátila ke svému tradičnímu programu.

Jeho odstoupení velmi překvapilo předsedu ČSSD Jana Hamáčka. „Rozhodnutí Jirky Zimoly mě překvapilo, ale nezbývá mi než jej respektovat. Děkuji mu za půl roku společné práce ve vedení ČSSD, kterou jsme na březnovém sjezdu přebírali v těžké situaci. Věřím, že i jako řadový člen bude dál pracovat ve prospěch ČSSD a bude společně s námi dál usilovat o jednotnou sociální demokracii, která znovu dokáže oslovit a získat ztracené voliče,“ napsal Hamáček na svém twitteru.

Naopak bývalý místopředseda sociálních demokratů Milan Chovanec moc dobrých slov k Zimolovi neměl. „Vzhledem k tomu, že se bude konat sjezd, na kterém mohl pan Zimola své vize obhájit, jeho kroku nerozumím. Připadá mi to jako útěk. Útěk před zodpovědností,“ prohlásil.

Kriticky Zimolův odchod okomentoval další místopředseda ČSSD Roman Onderka. „Trošku mne udivuje, že se takto zachoval s ohledem na to, jak kritizoval například kolegu Jaroslava Foldynu, který chtěl rezignovat na post místopředsedy po prohraných komunálních volbách, a on říkal, že by to neměl dělat, že se neodchází od rozdělané práce. Mění svůj názor během jednoho měsíce,“ uvedl.

Vypadá to, že březnový sjezd ČSSD bude velmi divoký... A preference mezitím patrně budou klesat dál...
Autor: Alex Neugebauer/DomácíNoviny.cz

Aktuálně v ČR