Sníh komplikuje lidem život, tisíce domácností jsou bez proudu

09.01.2019
Ilustrační foto
Sníh, který se od rána snáší na naší republiku, komplikuje mnoha lidem život.

Vytrvalé sněžení dělá těžkosti především motoristům. Na česko-rakouském hraničním přechodu v Dolním Dvořišti dokonce sníh ochromil dopravu. Tvoří se tam několikakilometrové kolony. Stejné problémy jsou i na Liberecku, kde jsou navíc ještě popadané stromy, které omezily kromě silniční dopravy i železniční. Týkalo se to tratí ze  Smržovky do Josefova Dolu v Jizerských horách, mezi Kořenovem a Desnou v Jizerských horách a na krkonošské trati mezi Poniklou a Jabloncem nad Jizerou na Semilsku. Nikomu z cestujících se nic nestalo, spoje však měly hodinová zpoždění.

Nepříjemné chvíle zažívají obyvatelé Božího Daru v Krušných horách, kam jsou všechny cesty uzavřeny. „Byli jsme nuceni uzavřít silnici číslo 25 v úseku Abertamská křižovatka - Boží Dar - státní hranice, v současné době tady panuje bílá tma, sněhová bouře a není vidět na krok. Situace je velmi špatná,“ řekl vedoucí zimní údržby ze Správy silnic Karlovarského kraje Josef Bulka.

Problémy podobného rázu jsou i v Ústeckém kraji. Kamiony mají problém se dostat z Chomutova přes Horu sv. Šebestiána do Německa.

Avšak nejenom venku se musí lidé potýkat s následky sněhu. Popadané stromy, které zasáhly elektrické vedení, způsobily výpadky energie v mnoha domácnostech, nejvíce už ve zmiňovaném Libereckém kraji, kde napadlo 80cm sněhu. Energenitici se snaží závady odstranit, ale pravděpodobně se jm to celkově podaří až během zítřejšího dne.

Sněžit má i v dalších dnech a můžou se tvořit i sněhové jazyky. Noční mrazivé teploty mohou vytvořit na silnicích i náledí.
Autor: Alex Neugebauer/DomácíNoviny.cz

Aktuálně v ČR