Senátoři chystají žalobu na prezidenta, viní ho z velezrady

17.05.2018
Ilustrační foto
Senátorům z klubu Starostů a nezávislých se nelíbí Zemanovy výroky o výrobě novičoku v Česku. Rozhodli se tak přípravit materiály, na jejichž základě by měly podat na prezidenta ústavní žalobu z velezrady.

Miloš Zeman na začátku května uvedl, že podle Vojenského zpravodajství se v Česku novičok vyráběl. Jeho výrok hned využili ruští politici ke zpochybnění britského tvrzení, že dvojitý agent Sergej Skripal byl otráven jedem z Ruska.

Senátoři z klubu Starostů vnímají jeho výrok jako ohrožení bezpečnosti českých občanů. Podle senátorů může případný nepřítel či dokonce teroristická organizace vědět, k čemu se připravují české protichemické síly a které látky jsou schopné zjistit.

Návrh na ústavní žalobu může podat nejméně jedna třetina senátorů (27), Starostové mají v horní komoře dvanáct členů, mohli by se však opřít o hlasy senátorů ODS (10) a KDU-ČSL (16).

Nápad Starostů kritizuje prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Vnímá jejich počínání jako útok na demokracii. „Extremisté ze STAN dalším útokem na přímo zvoleného prezidenta republiky ohrožují demokracii a svobodu v ČR,“ napsal na twitteru Ovčáček.

Ani předseda Senátního výboru pro zahraničí, obranu a bezpečnost František Bublan není přesvědčen o správnosti počínání pravicových senátorů. Obává se především toho, že tato kauza může ještě více rozdělit českou společnost.

Aktuálně v ČR