Psát nenávistné zprávy na facebook se nevyplácí. Šestadvacetiletá žena z Plzně už to ví

14.08.2019
Ilustrační foto
Poté co se v médiích vloni v únoru objevila zpráva, že celníci na dálnici D5 zadrželi kamion, v kterém byli uschovaní dospělí i dětští migranti, někteří jedinci to začali na sociálních sítích komentovat. Lidé však stále nechápou, že demokracie neznamená, že si můžu říkat, co chci a především, když je to v nenávistném duchu.
A proto jedné z pisatelek "duchaplných" vět: „Až tyhle děti vyrostou a znásilní naše děti, tak si o tom můžeme popovídat. Nic normálního z nich nevyroste. To chcete, aby to tady vypadalo jak ve Francii nebo v Německu? A my na ně budeme platit. Proč radši ty autobusy nezapálili", nyní hrozí trestní stíhání.

Původně 26letou ženu z Plzeňska potrestal správní orgán v Plzni pokutou 500 Kč za přestupek proti veřejnému pořádku. „Obviněná žena nikoho přímo nenabádala k zapalování autobusů. Projev nenávisti není totéž, co podněcování k nenávisti. Pachateli přečinu podněcování musí jít o to, že v dalším člověku vzbudí nenávist. Tento znak trestného činu je naplněn až poté, co je tato nenávist vzbuzena,“ uvedl krajský soud.

Jenže Nejvyšší soud na popud šéfa žalobců Pavla Zemana znovu její případ otevřel a úředníci tak rozhodnutí anulovali a překvalifikovali na podezření z trestného činu podněcování k nenávisti vůči skupině osob, za což ženě nyní hrozí až tři roky vězení. „Forma projevu podněcování není zákonem určena. Může k němu dojít jak přímo, tak například i skrytě, přičemž k vyvolání nenávisti jako jeho následku nemusí dojít,“ vysvětlil Nejvyšší soud.
Autor: Alex Neugebauer/DomácíNoviny.cz

Aktuálně v ČR