Prvoligoví fotbalisté na scénu! - 2. část. Kdo bude nahánět největší favority?

19.07.2018
Ve včerejším Magazínu Domácích novin jsme vám představili hlavní favority na zisk titulu - Spartu, Slavii a Plzeň. Jenže některé týmy jim to nebudou chtít dát jen tak zadarmo. Vźdyť už v loňském roce  se skvělými výkony blýskly Olomouc (hlavně na podzim), Jablonec (především na jaře), dlouho se nahoře držel Liberec a sympatické výkony předváděla Bohemka. Možná tato mužstva na titul nakonec nedosáhnou, ale o evropské poháry by se měly poprat.

Sigma Olomouc jako nováček loňské sezony skončila na úžasném čtvrtém místě, které jí katapultovalo do předkola Evropské ligy. V hanácké metropoli se budou snažit dokázat, že to nebyla náhoda. "Tím, že jsme si nastavili nějaké parametry v minulém soutěžním ročníku, tak samozřejmě je pro nás vnitřně je prvních šestka lákává a měla by být cílem i pro mužstvo,“ podotkl trenér Sigmy Václav Jílek na tiskové konferenci.

Trenér může být spokojený s tím, že se povedlo až na pár výjimek udržet hráče z loňského ročníku. „V první řádě musím poděkovat vedení. Řekli jsme si jasně, že se budeme snažit mužstvo udržet pohromadě. To se naplnilo a jsem strašně rád, byť si myslím, že to nebylo úplně jednoduché," říká k tomu Jílek.
Odešel Uran Radakovič do Slavie, avšak Olomouci se povedlo do týmu přivést tři zkušené hráče - Václava Pilaře, Martina Nešpora a Pavla Dvořáka.


Ještě o jedno místo výše skončil v sezoně 2017/2018 FK Jablonec. "Samozřejmě bude těžší ty pozice obhajovat. Týmy si na nás dají větší pozor, budou nás mnohem víc respektovat, ale my musíme hrát to, co jsme hráli na jaře," říká nejzkušenější hráč severočeského týmu Tomáš Hübschman.
Třetí místo znamenalo pro Jablonec automatický postup do základních skupin Evropské ligy. Může se tak v prvních kolech narozdíl od Sparty, Slavie a Olomouc (hrají kvalifikaci) soustředit jen na prvoligovou scénu.
Ztrátami jsou pro mužstvo odchod Luďka Pernici do Plzně a Jaroslava Zeleného do Slavie. V Jablonci však věří, že by je měli adekvátně nahradit hráči jako Davis Ikaunieks z FC Vysočina Jihlava, Tomáš Břečka - 1.FC Slovácko, Rafael Acosta - Zbrojovka Brno či David Hovorka - Sparta Praha. "Mančaft je dle mého věkově dobře složený, měl by mít velkou sílu. Ale celkově to pro nás bude trochu těžší. Jablonec už nebude brán, že přijede někam bránit, konkurenti se na nás budou dívat už jinak,“ dodává trenér Petr Rada.


Liberec vstupuje do sezony s novým trenérem Zsoltem Hornyákem, který nahradil Davida Holoubka. "Umí to skvěle odlehčit, ale také pořádně zařvat. Párkrát jsme to už zažili. V tu chvíli všichni sedí jak přikovaní a poslouchají," říká k novému trenérovi opora týmu David Breite.
Kromě trenéra odešlo několik dalších hráčů, mezi nimi i opory Vladislav Coufal či Matěj Pulkrab. V Liberci už to ale bývá zvykem, že každý rok dochází k větší obměně kádru, ať už měl tým úspěšnou či horší sezonu.
Právě po zmiňovaném Coufalovi převzal Breite kapitánskou pásku. "Být kapitánem Slovanu Liberec není jako být kapitánem nějakého týmu v divizi, čímž se nechci nikoho dotknout. Je to závazek."
Liberec by rád i v následující sezoně hrál v popředí tabulky. "Chceme hrát nahoře a vyhrávat. Hrát fotbal pro fanoušky a pro sebe, abychom z toho měli radost. Trenér nám to říká pořád, musíme bavit sebe a fanoušky. Myslím, že to je jedna z nejlepších věcí," dodává nový kapitán.


Černým koněm může být Bohemians 1905, která se v loňské sezoně držela v podstatě od začátku v poklidném středu tabulky. "Loni jsme skončili sedmí, takže by byl úplný nesmysl, abychom se spokojili s umístěním ve skupině o udržení. Prostřední skupina znamená, že bychom pozici přinejmenším obhájili. Mohli bychom se však skrz ni dostat do boje o Evropskou ligu," říká trenér Martin Hašek.
Do sezony půjdou "Klokani" už bez útočníka Tetteha (šel do Sparty) a Hůlky (Ml. Boleslav), kteří byli důležitou součástí základní sestavy. "Tetteh udělal velký přestup do Sparty. Jsme rádi, že za rok, co jsme s ním pracovali, se takhle posunul. Hůlka se vrátil z hostování do Mladé Boleslavi, o jeho návratu ale jednáme," podotýká Hašek.
Bohemka samozřejmě v létě nelenila a snažila se adekvátně posílit kádr. Asi nejznámějším hráčem je Lukáš Juliš, který přichází na hostování ze Sparty. "Je to náhrada za Tetteha. Ve své kariéře ještě zdaleka neukázal, na co má. Poslední rok ze zdravotních důvodů téměř nehrál. Nemůžeme očekávat, že bude od prvního zápasu dávat gól za gólem."

Aktuálně v ČR