Poslanci si vydělají "jen" 83 tisíc korun. Stotisícové platy neprošly

15.11.2018
Ilustrační foto
Od ledna příštího roku vzroste poslancům plat ze 75 900 korun hrubého na 83 400 korun. Bude se to však týkat i dalších politiků. Dnes se na tom dohodli poslanci při mimořádném jednání.

Původně se uvažovalo o zvýšení platu o dvacet procent. Avšak dalším nápadem bylo platy zmrazit na nejbližší tři roky, jak to navrhoval předseda SPD Tomio Okamura. "Je to šílené. Jsou tu platy 100 tisíc měsíčně, nechápu, proč si máme navyšovat platy,“ podotkl k výsledek hlasování Okamura. „Typický poslanec bere víc, než 98 procent zaměstnanců,“ řekl šéf poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.

Mimořádné jednání proběhlo právě kvůli poslancům SPD a Pirátů, kteří si to vynutili. Hrozilo totiž, že když se toto téma do konce roku neprojedná, platy politiků by vzrostly o dvacet procent.

Po následných hádkách a osočování mezi poslanci přece jenom došlo k hlasování, které rozhodlo, že se platy státních činitelů zvýší o 9 procent.

Nyní toto rozhodnutí však ještě musí schválit Senát a poté podepsat prezident. Jenže senátoři mají na projednání měsíc a prezident na podpis patnáct dní, takže se může stát, že ještě v lednu dostanou poslanci a další politici přidáno o zmiňovaných dvacet procent, pak ale až bude novela účinná, zase platy klesnou.

Aktuálně v ČR