Pomstí se nám Číňané za Huawei? A jak dlouho se ještě bude Zeman klanět této asijské velmoci?

11.01.2019
Ilustrační foto
Kdyby se např. spekulovalo, že používání telefonů firmy Nokia je bezpečností hrozbou pro naši zemi, asi by tomu nikdo nepřikládal velkou váhu a dále by se výrobky této firmy vesele prodávaly. Vždyť jaký nekalý zájem by měli Finové v naší republice?

Když však šéf Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka a ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Dušan Navrátil v oficiální zprávě varovali před možnými riziky technologií čínských společností Huawei a ZTE, do hlav českých spotřebitelů vnesli semínko nedůvěry k výrobkům těchto firem. Čína není (a právem) důvěryhodnou zemí ve většině očí českých obyvatel.
Následně došlo i k setkání premiéra Andreje Babiše s čínským velvyslancem. Představitel nejsilnější asijské země dal najevo, že to byla chyba oficiálně uveřejnit tyto zprávy, které se navíc nezakládají na pravdě "a doufá, že česká strana přijme účinná opatření, aby zabránila opakování podobných událostí, a bude účinně chránit legitimní práva a zájmy čínských firem,“ jak k tomu později napsala čínská ambasáda.

Do Koudelky a Navrátila se pustil (jak se dalo očekávat) i prezident Miloš Zeman. Opět použil své poslední dobou oblíbené slovo "čučkaři", kterými nazval oba pány. Zároveň varoval před možnými následky, které zpráva o rizicích spojenými s Huawei a ZTE, může mít. „Podle informací, které mají někteří členové vlády, Čína po této kampani proti společnosti Huawei připravuje odvetná opatření, a ta by měla zasáhnout několik oblastí,“ uvedl Zeman pro televizi Barrandov v pořadu jeho poskoka Jaromíra Soukupa. Sankce by se podle něj mohly dotknout např. mladoboleslavské Škodovky či Home creditu.
Podle Zemana se chtěji Koudelka s Navrátilem jen zviditelnit, a proto uveřejnily zprávu o Huawei. "Zviditelňují se tak trapným způsobem, že kdyby to nebylo k pláči, bylo by to k smíchu,“ neodpustil si Zeman své obvyklé urážky, které neodmyslitelně patří k jeho povaze a jeho srdci.

To že zmiňované čínské firmy jsou bezpečnostním rizikem, uváděla zpráva BIS už v roce 2013. „Potenciální nebezpečí pro Českou republiku může představovat rostoucí podíl čínských společností Huawei a ZTE na českém telekomunikačním trhu. Obě společnosti jsou ve světě dlouhodobě podezřívány ze spolupráce s čínskými zpravodajskými službami a podílu na výzvědných aktivitách,“ uvedla tehdy BIS. V dokumentu se navíc uvádí, že jiné země už Huawei v minulosti vyloučily z účasti na vládních zakázkách a především na budování sítí pro přenos citlivých informací.

autor: Alex Neugebauer
Autor: Alex Neugebauer/DomácíNoviny.cz

Aktuálně v ČR