Po sedmi letech dostal Rath sedm let. Už to mohl mít za sebou...

26.06.2019
Ilustrační foto
S trochou nadsázky se dá říci, že kdyby se bývalý středočeský hejtman David Rath hned na začátku vyšetřování přiznal, že opravdu manipuloval se zakázkami, už mohl nyní vyjít definitivně z vězení. Jenže po letech odvolávání se si půjde sednout na sedm let do chládku až teď. Pokud se tedy nastane zázrak a neuspěje u dovolání.

Odvolací pražský vrchní soud dnes rozhodl o vině Davida Ratha ohledně přijímání úplatků za zmanipulovaná výběrová řízení na různé zakázky ve Středočeském kraji. Za to mu soud uložil sedm let. Navíc musí bývalý hejtman zaplatit peněžitý trest ve výši 10 milionů korun. V případě, že by Rath ve stanovené lhůtě tyto peníze nezaplatil, vězení se mu prodlouží ještě o dva a půl roku.
Zároveň Rathovi propadne 7 milionů, které u něj policie v roce 2012 našla v krabicích.

Soud také rozhodl, že Rath nesmí po uplynutí trestu vykonávat jakoukoliv funkci ve výkonných orgánech veřejné správy, uzemní samosprávy, včetně zaměstnání v regionální radách. 
Soud ale nevyhověl žalobkyni, aby propadl celý Rathův majetek.

Rozsudek je pravomocný, lze proti němu pouze podat dovolání k Nejvyššímu soudu. S tím počítá Rathův právník Roman Jelínek, který uvedl, že soud nepochopitelně vypustil z důkazů odposlechy.

Co se týká dalších obviněných v kauze zpronevěry, u manželů Kottových potvrdil soud šestileté tresty vězení. Také oni přijdou o 15 milionů a stejně jako u Ratha, pokud i oni včas nezaplatí, bude jim trest ještě zvýšen o tři roky.
Zpronevěra se týkala tendrů na rekonstrukci zámku Buštěhrad na Kladensku, dále budovy gymnázia v Hostivici a též nákupu vybavení do kladenského domova pro seniory a středočeských nemocnic.
Podle obžaloby převzali obvinění dohromady za zajištění vítězství v soutěži 38 milionů.

V kauze bylo celkově obžalováno dalších osm lidí, např. podnikatelka Lucia Novanská, jejíž firma tendry pro kraj organizovala, a manažeři Pavel Drážďanský a Tomáš Mladý.

„Cítím se být hrdý na to být odsouzen za poškozování zájmů Evropské unie, protože je to obdoba, jak naši předci byli odsuzování za poškozování zájmů třetí říše. Myslím si, že takovéto paragrafy vůbec do normální demokratické země nepatří,“ prohlásil Rath na svolané tiskové konferenci na náměstí ve středočeské Hostivici, kde žije. "Budu se dále bránit právními prostředky, klidně až ke štrasburskému soudu," dodal Rath.
Autor: Alex Neugebauer/DomácíNoviny.cz

Aktuálně v ČR