Plzeň už může zítra slavit fotbalový titul

18.05.2018
Do konce sezony první fotbalové ligy zbývají sehrát dvě kola. Už v tom následujícím se může rozhodnout o vítězi i o sestupujících. Všechny zápasy se hrají zítra v jednotný čas (16:00).

Největší kandidát na titul Plzeň přivítá doma Teplice. Oba týmy zažily v minulém víkendu horké chvíle se svými fanoušky, kterým se nelíbil jejich herní projev a vytýkali jim i málo nasazení. Pokud Plzeň vyhraje, může slavit titul a neshody s fanoušky může hodit za hlavu. Teplice hrají o udržení se v první polovině tabulky, nejlépe mohou skončit celkově sedmé.

Teoretickou šanci na titul má Slavia. To by však musela vyhrát oba zápasy (což je pravděpodobné), ale zároveň by musela čekat na dvojí zaváhání Plzně (s tím se mnoho počítat nedá). Pro Slavii je však důležité hlavně udržet druhé místo, které jí zaručuje postup do 3. předkola Ligy mistrů. I kdyby náhodou v tomto předkole neuspěla, automaticky se dostává do Evropské ligy. Tyto myšlenky však zatím musí hodit a za hlavu a nejdříve zvládnout zápas s Jabloncem, kterému se na jaře velmi daří.

Na Ligu mistrů můžou při troše štěstí (a slávistickém selhání) pomýšlet i Olomouc a zmiňovaný Jablonec. Jenže Olomouc hraje na Spartě, která se bude snažit dostat na celkové třetí místo zaručují jistý postup do skupiny Evropské ligy.

Na spodní části tabulky je to pořád velmi napínavé. Bledě už to vypadá s Brnem, které by se mohlo zachránit jen díky dvěma výhrám a zároveň by muselo spoléhat na zaváhání týmů před ním. Navíc hraje s Jihlavou, která potřebuje také nutně body.

Atraktivním duelem v boji o záchranu bude zápas Karviné (15. místo) s Ostravou (14.). Toto utkání bude pikantní především pro ostravského gólmana Laštůvku, která v loňské sezoně právě v Karviné působil. "Hrajeme o všechno, hrajeme v mém rodném městě a proti týmu, ve kterém jsem působil. Mám tam hodně kamarádů a vlastně skoro všichni hráči z loňska tam pořád jsou. Ale navzájem se ani nějak nehecujeme. Věřím, že si s klukama po zápase normálně podáme ruce a budeme soupeři jenom těch devadesát minut na hřišti. Všichni dobře víme, o co hrajeme. My do toho musíme jít s klidnou hlavou a koncentrovaní."

Podobně napínavé utkání o bytí a nebytí v první lize se odehraje mezi Slováckem a Zlínem. I když oba týmy jsou na tom bodově o trošku lépe než Ostrava a Karviná a případná remíza by oběma týmům mohla dát už definitivní potvrzení o setrvání v naší nejvyšší soutěži. "Určitě to bude vyhrocené, protože ani jeden z týmů nemá definitivní záchranu. Navíc je to derby a to i kdybychom měli padesát bodů, tak by to pořád bylo vyhrocené. Derby je prostě derby,“ vysvětluje záložník Slovácka Vlastimil Daníček.

Zbývající zápasy Mladá Boleslav - Dukla a Liberec - Bohemians 1905 by se měly hrát bez nervů, týmy jsou záchráněny a ani už nemohou pomýšlet na evropské poháry.


29. kolo 1. fotbalové ligy
16:00    Karviná MFD OKD Karviná - Baník Ostrava Baník
16:00    Brno FC Zbrojovka Brno - FC Vysočina Jihlava Jihlava
16:00    Slovácko 1. FC Slovácko - Fastav Zlín Zlín  
16:00    Slavia SK Slavia Praha - FK Jablonec Jablonec
16:00    Plzeň FC Viktoria Plzeň - FK Teplice Teplice
16:00    Ml.Boleslav FK Mladá Boleslav - FK Dukla Praha Dukla  
16:00    Sparta AC Sparta Praha - SK Sigma Olomouc Olomouc
16:00    Liberec FC Slovan Liberec - Bohemians Praha 1905


Aktuálně v ČR