Ovce na Valašsku nemají klidné spaní. Medvěd zase dvě z nich potrhal

12.10.2018
Ilustrační foto
Už devět ovcí a dvě kozy potrhal od září medvěd, co se potuluje Valašskem. Odborníci z Chráněné krajinné oblasti Beskydy to neberou na lehkou vázu a promýšlí co dál s medvědem. „Není nám to lhostejné, i veřejnost očekává, že něco uděláme. Ne, že to budeme jen monitorovat a vyhodnocovat škody,“ říká František Šulgan ze Správy CHKO Beskydy.

Poprvé byl tento huňáč viděn na začátku září dětmi, které šly ze školy. Medvěd se choval nebojácně, ale k lidem se nepřibližoval. Poté zase odešel do lesa.
Více na sebe tato divoká šelma upozornila na konci září, kdy roztrhala pět ovcí. Policie tuto skutečnost posléze po ohledání potvrdila.
Kromě mrtvých zvířat zůstaly po medvědovi i zničené úly a poničené ovocné stromy.

A tento týden se opět na Valašsku, přesněji u obce Jarcová, toto, pro Česko neobvyklé, zvíře objevilo a potrhalo dvě ovce.

Ochránci přírody si myslí, že by se medvěd mohl před zimou vrátit do lesů. Pokud by se však znovu vrátil, patrně by myslivci proti němu použili gumové broky. Už nyní mají strážci přírody dovoleno střílet do vzduchu, kdyby se medvěd znovu objevil.
Kdyby medvěd i tak nadále trhal hospodářská zvířata a ničil majetek, zvažovala by se i varianta uspat ho a převézt do zoo či na jiné místo.

K zastřelení medvěda by došlo jedině v případě, kdyby napadl člověka. „To už je konečné, poslední řešení. Doufám, že k tomu vůbec nedojde,“ říká jeden z odborníků.
Autor: Alex Neugebauer/DomácíNoviny.cz

Aktuálně v ČR