Soud snížil trest studentovi, který vloni ubodal svou matku

16.05.2018
Ilustrační foto
Lukáš Adam, osmnáctiletý student gymnázia z Dobřichovic, v loňském roce krátce po dovršení plnoletosti zavraždil svou matku. Původní trest zněl deset let odnětí svobody, nyní mu ho pražský vrchní soud snížil na osm roků.

Soud přihlédl k věku odsouzeného, což bývá zpravidla polehčující okolnost. Adam sice už v době trestného činu byl plnoletý, ale jen pár týdnů. "Pokud by se trestné činnosti dopustil o 18 dnů dříve, byl by pokládán za mladistvého a hrozil by mu trest odnětí svobody maximálně ve výši pěti let,“ uvedl předseda odvolacího senátu Jiří Lněnička. Předseda má za to, že původní uložení trestu v zákonné sazbě deset až 18 let by bylo nepřiměřeně přísné.

Student se už na začátku projednávání k činu přiznal. Uvedl, že ho k němu vedla dlouholetá šikana ze strany matky, která mu způsobila psychické problémy. V té době už i bral antidepresiva.

V osudný den mu matka odmítala podepsat výpis z vysvědčení, což bylo podle soudních znalců poslední kapkou jeho frustrace. Přistoupil zezadu k matce, strhl jí na zem a začal jí škrtit. Poté vytáhl z kapsy nůž a bodal a řezal jí zepředu i zezadu do krku. Podle znalců nemohla žena tento útok přežít.
Podle psychologů se u mladíka rozvinula úzkostně depresivní reakce, zároveň ho ovládl silný vztek a v tu chvíli se přestal ovládat.

Chlapcův advokát požadoval u odvolacího soudu snížení trestu odnětí svobody na pět až sedm let. Státní zástupkyně naopak uvedla, že takovýto surový čin hraničící až s brutalitou by si možná zasloužil i trest výjimečný.

Aktuálně v ČR