Nového Krtečka si nekoupíme. Soud rozhodl o jeho stažení z pultů

12.09.2018
Ilustrační foto
Kdo si chtěl koupit novou knihu o Krtečkovi, má smůlu. Pražský vrchní soud tento týden rozhodl, že publikace Krtek na návštěvě se musí stáhnout z trhu. Důvodem je neplatná licenční smlouva mezi výtvarnicí Kateřinou Milerovou a jejím otcem, autorem a "stvořitelem" populární animované postavičky Zdeňkem Milerem.

Na neplatnou licenční smlouvu upozornila správkyně Milerova dědictví Milena Fischerová. Podle ní je smlouva neplatná z toho důvodu, že neobsahuje ujednání o odměně a Milerová tak nemá oprávnění nakládat s dílem. A soud jí dal za pravdu.
Další argument, který správkyně Milerova dědictví použila u soudu, je to, že v knize vystupuje paní Krtečková, což je podle ní jasný plagiát. „Je to Krtek, jenom má růžovou mašli a růžové korále na ruce. Nejde tedy o přepracované, ale o stejné dílo,“ řekl právník Fischerové Jiří Matzner.
Jinak to však vidí právník Kateřiny Milerové. „Pro Kateřinu Milerovou netkví podstata sporu v tom, kolik bude muset zaplatit licenční poplatek, ale v tom, že její otec jednoznačně vyjádřil vůli, aby mohla zpracovávat jeho dílo i do budoucna, což ona chce,“ uvedl u soudu. Kateřina MIlerová chtěla pokračovat v otcově díle. Spolupracovala s ním už za jeho života.
Spory kolem Krtečka se táhnou už roky. Problém je od začátku v tom, že Zdeněk Miler vytvořil několik různých závětí.
Nedávno se soudně řešil i spor mezi Fischerovou a tentokrát Milerovou vnučkou Karolínou, která neoprávněně poskytovala licenci na Krtečka. Soud jí to zarazil s ohledem na to, že smlouva k poskytování licencí je neplatná.

Aktuálně v ČR