Nezaměstnanost v Česku mírně stoupla. Nadále si však udržuje rekordní čísla

09.08.2018
Ilustrační foto
Po pěti měsících, kdy nezaměstnanost v České republice klesala, mohly Úřady práce nahlásit za měsíc červenec změnu. V prvním prázdninovém měsíci stoupla nezaměstnanost na 3,1 procent, což je o dvě desetiny více než v červnu.
Nadále si však nezaměstnanost v Česku udržuje rekordní čísla. V červenci bylo bez práce 231 570 lidí, což je cifra, která tu nebyla od roku 1997. V té době bylo bez práce o 9000 lidí méně.

Ke zvýšení však zároveň došlo u počtu volných míst. V červenci nabízely Úřady práce 310 000 pracovních možností.

To že došlo k nárůstu nezaměstnanosti, si Úřad práce ČR vysvětluje příchodem části zaměstnanců ze školství na pracovní úřady či čerstvých absolventů, i když v tom druhém případě se očekává nárůst především v září.

Nejnižší nezaměstnanost je v Jihočeském, Plzeňském a Pardubickém kraji a to kolem 2 procent. Naopak nejvíce je nezaměstnaných v Moravskoslezském kraji (4,8 %) a v Ústeckém kraji (4,7 %). V Praze bylo v červenci nezaměstnaných 2,1% obyvatel.
Co se týká jednotlivých okresů, nejlépe jsou na tom v Rychnově nad Kněžnou, kde mají neuvěřitelných 1,1 procenta nezaměstnanosti, hned za ním je Jindřichův Hradec s 1,2 procenta. Na druhém pólu je Karviná - 7,2 %.

Vloni v této době byla nezaměstnanost 4,1 procent.

Aktuálně v ČR