Nezaměstnanost v Česku během prosince stoupla, nadále však patří k nejnižším v Evropské unii

09.01.2019
Ilustrační foto
To co ekonomové předpokládali, se stalo. Během prosince vzrostla v České republice nezaměstnanost o tři procenta z 2,8 na 3,1. Přesto nadále patří Česko k evropským zemím, kde je nejméně lidí bez práce.

Zvýšená nezaměstnanost má svoje tradiční důvody. Je méně prací na stavbách a v zemědělství. „S příchodem zimy postupně končí sezonní práce, zejména v zemědělství či stavebnictví, a do evidence se už hlásí ve větším počtu i lidé, jimž skončily termínované pracovní smlouvy a dohody nebo například živnostníci, kteří dočasně přerušili svou činnost,“ uvedla generální ředitelka Úřadu práce Kateřina Sadílková.
V příštích měsících se může podle generální ředitelky stát, že nezaměstnanost ještě mírně poroste, ale také bude třeba jen stagnovat na současných číslech.
K 31. prosinci bylo bez práce přes 231 500 lidí, což je nejnižší číslo za posledních 22 let.
Zároveň tu však máme i jiný rekord, v současné době je podle statistik Úřadu práce 324 tisíc volných míst. Největší poptávka je po montážních dělnících, řidičích nákladních aut a vysokozdvižných vozíků, skladnících a pomocných manipulačních pracovnících.

Nejnižší nezaměstnanost měla tradičně Praha - 1,9%, naopak klasicky je nejvíce lidí bez práce v Moravskoslezském kraji - 4,8 procent (v Karviné - 6,9%).
Autor: Alex Neugebauer/DomácíNoviny.cz

Aktuálně v ČR