Němci si jezdí do Česka pro řidičáky, obcházejí tak zákaz řízení ve vlastní zemi

18.05.2018
Ilustrační foto
Za několik tisíc eur si Němci, kteří mají ve své vlasti zákaz řízení, v Česku pořizují řidičské průkazy. Stovky těchto podvodů už policie odhalila. Do záležitosti se zapojilo i ministerstvo dopravy, které začalo situaci s podvádějícími autoškolami řešit.

Severočeská policie oznámila, že už byli obviněni tři zprostředkovatelé plus tlumočník. Poslední případy byly zaznamenány v Teplicích, Karlových Varech či v Plzni, což jsou vesměs příhraniční města. Zprostředkovatelé jsou obviněni z přijetí úplatku, tlumočníci z křivého tlumočení. Avšak trest hrozí i Němcům a to za uplácení.

Jde především o německé řidiče, kteří přišli o průkaz kvůli závažmějšímu přestupku, ať už to bylo řízení pod vlivem alkoholu či nehoda. Pokud si Němec pořídí řidičák v České republice, vyhne se pohovoru s psychologem včetně absolvování náročných testů, což by jej čekalo v jeho zemi. Zprostředkovatelům platí kolem tří tisíce eur.

Podvod v autoškolách probíhá následujícím způsobem: K závěrečnému testu přichází německý občan v doprovodu tlumočníka, který při testu ukazuje uchazeči jeden, dva či tři prsty podle toho, zda je správná odpověď a, b či c.

Aby německý uchazeč mohl žádat o český řidičák, musí mít nejméně půl roku bydliště v České republice. I zde je to provedeno podvodem, zprostředkovatelé ubytovávají uchazeče v českých penzionech.

Ministerstvo dopravy o tomto problému ví a snaží se společně s policií situaci monitorovat a následně řešit případnou korupci zkušebních komisařů. Jedním z návrhů, jak předejít těmto podvodům je podle úřadu zajistit překlady testů do německého jazyka, aby tak cizinci neměli důvod brát si ke zkouškám tlumočníka.

Aktuálně v ČR