Nastává čas vinobraní, které z tradičních oslav sklizně navštívíte vy?

02.09.2018
Když léto odchází a začne nabývat intenzivními vůněmi a barvami, objeví se mnoho impulsů vybízejících k oslavám všeho druhu, jak tomu bylo už od nepaměti.

Jednou z nejpříjemnějších je i vinobraní, podzimní slavnost vína, která byla vždy spojována s nespoutaným veselím na počest úrody a plodnosti. I Dionýsos, řecký bůh vína, proslul divokými slavnostmi plnými tanců a zpěvu, při kterých jejich účastníci prý doslova upadali do extáze. Na Jižní Moravě rozvíjeli pěstování a zpracování hroznů už staří Římané, za dob království českého bylo vinobraní výsadou spíše vyšších vrstev a zámožnějších obyvatel. Jeho současná podoba se ale začala objevovat až v poválečné éře, kdy se stalo vyvrcholením vinařského roku, oslavou sklizně hroznů a konce celoroční dřiny ve vinohradu.

Česká republika patří mezi země s největší produkcí kvalitního vína na světě, proslulé jsou obzvláště vinné sklepy na Moravě. V Čechách se z tradiční podoby mnoho neuchovalo, ovšem princip a důvod oslav zůstal stále stejný. V první řadě jde vždy o víno, pak až o vše ostatní.

Pro české vinaře však zahajuje vinobraní tu nebáječnější část práce ve vinohradu. Věnují se sbírání hroznů, lisují je a vyrábějí víno, které pak připravují k degustacím a prodeji. Výsledkem počáteční fáze takovéto práce je i velice populární burčák. Název tohoto lahodného moku všichni jistě známe, ale víme, co to vlastně je a jak se burčák vyrábí? Získává se z bílých hroznů, jejich částečným kvašením. Kvalitní burčák by měl být mírně kalný a mít nažloutlou barvu. Existuje také burčák červený z hroznů téže barvy, ale ten se dnes v prodeji skoro nevyskytuje a je těžko k sehnání. Burčák se smí vyrábět pouze z letošních a českých hroznů a prodávat se může od začátku srpna jen do konce listopadu. Tato přísná pravidla o nápoji určil zákon o Evropské unii.

Na českém vinobraní najdeme zástupce vín, za které by se nemusela stydět ani zahraniční konkurence a pozadu nejsme ani při bujarých oslavách. Ty se ve větších městech snoubí s bohatou hudební produkcí, při které si přijdou na své jak milovníci folkloru,národopisných souborů,cimbálové a dechové hudby, tak i pařmeni všech generací omámeni silou alkoholu a  pocitem soudržnosti panujícím při venkovních koncertech. Ty většinou nabízejí zajímavý program v podobě vystoupení hvězd české hudební scény různých žánrů a kvalit. A protože k dobrému vínu je vždy třeba něco malého zakousnout, nemůže chybět ani obrovský výběr různých gastro specialit. Pro kulturní nadšence jsou většinou v nabídce i divadelní představení, workshopy a ukázky  dobových tržnic a historických řemesel.

Jednou z nejvelkolepějších oslav vína je Znojemské vinobraní, které je proslulé svými úchvatnými historickými slavnostmi a rytířskými turnaji. Shlédnout zde můžete kromě programu na 12 scénách i historický průvod městem, vojenská ležení či uličku chudiny. Neméně významná jsou i vinobraní na Mělníku, v Praze nebo Slovácké slavnosti vína a otevřených památek v Uherském Hradišti.

Ne všichni obyvatelé českých měst jsou ale z takového veselí nadšeni. Pro nájemníky přilehlých bytů historických částí center může být celonoční pořvávání ovíněných nadšenců spíše přítěží,obzvláště pokud mají malé děti, lekavé psy nebo vstávají na ranní směnu do zaměstnání. Zřídkakdy se vinobraní obejde bez půlnočního ohňostroje, který v těchto lidech ještě umocní dojem, že akce nemá se sběrem vína nic moc společného. Pojďme ale věřit, že tyto tradiční oslavy nejsou jen záminkou k opíjení se čímkoli, spoustou rámusu a davů hlučných a nevychovaných lidí.  Vždyť jak už řekl německý mnich, kněz a profesor teologie Martin Luther : „ Kdo vůbec nemiluje víno, ženy a zpěv, zůstává po celý život hlupákem.“


Autor: Lída Hammerová/DomácíNoviny.cz
Autor: Alex Neugebauer/DomácíNoviny.cz

Aktuálně v ČR