Mynář může zůstat ve své funkci. Poslanci mu to schválili

13.06.2018
Ilustrační foto
Dnes se v Poslanecké sněmovně hlasovalo o návrhu, který by nařizoval u funkce hradního kancléře mít povinně prověrku na stupeň přísně tajné. Tento návrh nakonec neprošel. Proti byly ANO, SPD, KSČM a ČSSD. Vratislav Mynář tak dál může zůstat ve funkci kancléře.

Návrh předložila poslankyně za STAN (Starostové) Věra Kovářová. Už dříve naznačila, že člověk, který by měl prověrku na stupeň přísně tajné, by nedovolil, aby na Hradě působili lidé jako je třeba Martin Nejedlý (poradce prezidenta Miloše Zemana). Tímto prohlášením připomněla slova Andreje Babiše, že " Mynář a Nejedlý dělají byznys na prezidentovu hlavu".

Při dnešním hlasování bylo přítomno 159 poslanců, z toho 89 jich hlasovalo pro zamítnutí návrhu. K hlasování došlo, aniž by se o tom více diskutovalo. Hlasy TOP 09, ODS, STAN, KDU-ČSL a Pirátů tak nestačily. "..novela padá pod stůl. ČSSD, ANO, KSČM a SPD v jedné řadě...," uvedla Věra Kovářová na svém twittrovém účtu.

Prezident Miloš už dříve prohlásil, že mu u Mynáře stačí prověrka na nižší stupeň. Stejný postoj zaujímá i vláda Andreje Babiše.

Vratislav Mynář je ve funkci hradního kancléře už pět let. O prověrku požádal za tři čtvrtě roku po svém zvolení do funkce. Před třemi lety došlo k rozhodnutí neudělení prověrky. Od té doby se Mynář odvolává.

Aktuálně v ČR