Muž si hrál na příslušníka zákona. Nyní ho hledají opravdoví policisté. Více na videu

11.03.2019
Ilustrační foto
Nevšední zážitek má za sebou řidič, který jel nedávno směrem z České Lípy na Neratovice.

V obci Medonosy ho náhle předjela modrá fábie, která měla za zadním světlem puštěné blikačky. „Řidič mě nevybíravým způsobem předjel a doslova mě vybrzdil, abych zastavil. Pak přišel k autu, otevřel dveře a začal křičet, že zaplatím pokutu za několik přestupků a může mi vzít také papíry. Když jsem chtěl ukázat nějaký průkaz, tak mi před obličejem zamával nějakou kartičkou s nápisem policie,“ řekl Novinkám Jiří Kopřiva, který celý incident natočil na kameru.

Avšak podvodník narazil na člověka, který, podle jeho slov, pozná policejní auto, i kdyby bylo "civilní". I proto hned volal na linku 158, aby si ověřil, že opravdu mluví s pravým policistou. Navíc "muži zákona" naznačil, že má v autě kameru, která vše snímá. „To ho znejistělo a vydal se zpět do svého auta. Bylo mi jasné, že chce ujet. Tak jsem vystoupil a šel za ním, snažil jsem se mu zabránit v odjezdu, ale dost razantně přibouchl dveře a div mi nepřejel nohy, dupnul na plyn a zmizel,“ líčí Kopřiva.

Jiří Kopřiva ukázal natočené video policii, která potvrdila, že se nejedná o skutečného policistu. „Pravý policista musí mít nejen stejnokroj, ale služební průkaz a odznak s osobním číslem. I kdyby jel v civilním vozidle, tak i použití světel se řídí předpisy. Například musejí mít na sobě zřetelný nápis POLICIE, popřípadě ještě STŮJ,“ uvedla mluvčí mělnické policie Markéta Johnová.

Policie zatím nestanovila v tomto případě právní kvalifikaci. „Obecně se dá říct, že zneužití výstražných světel je přestupek, může tam ale ještě být trestný čin podvodu, neboť muž na videu se nejspíš pokoušel vylákat peníze z řidiče,“ doplnila mluvčí.

Díky videu, které policie poskytla médiiím, je velmi pravděpodobné, že falešného příslušníka zákona praví policisté brzy najdou.  „Ukázalo se, že pořídit si palubní kamerku za 1300 korun byl dobrý tah. Doufám, že ten záznam poslouží k tomu, že tohohle zmetka teď každý pozná a má utrum,“ dodal Jiří Kopřiva.

Aktuálně v ČR