Mladík věděl, že je HIV pozitivní, přesto spal se ženami bez ochrany

09.01.2019
Ilustrační foto
Dozvědět se v 16 letech, že jste HIV pozitivní, to může s mladým člověkem hodně psychicky zamávat. V tu chvíli si např. člověk řekne, že mu život pořádně nezačal a může třeba brzy skončit. I Jakub Kožarik z Liberecka se právě v tomto věku dozvěděl, že je nakažen touto nemocí. Kromě následné léčby byl i poučen, jaká pravidla má dodržovat, aby nenakazil své případné sexuální partnery. Mladík se však pravidel nedržel a v následujícíh letech měl několik nechráněných pohlavních styků.

Celkem se během sedmi let, než byl obviněn, vyspal s pěti ženami, z toho jedné bylo teprve patnáct let a byla to její první sexuální zkušenost.

Když se přišlo na mužovo jednání, byl obviněn za šíření nakažlivé nemoci, ale i za pokus o těžké ublížení na zdraví. Za to mu hrozilo až dvanáct let. Nakonec ale mladík odešel od soudu s tříletým podmíněným trestem s pětiletým odkladem. To se však nelíbilo nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi, podle kterého byl trest velmi mírný. Za pravdu mu dal i Nejvyšší soud, který rozsudek zrušil.
Nyní však Vrchní soud opět potvrdil původní verdikt. Podle tohoto soudu tento trest postačuje k tomu, aby si mladík uvědomil své chování. Navíc žádná žena nebyla od něj nakažena. I děti, které se jim narodily, jsou zdravé.
Autor: Alex Neugebauer/DomácíNoviny.cz

Aktuálně v ČR